• یکشنبه ۳۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-8394-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

"خط" معیار پژوهشگران برای سنجش آغاز تمدن ها بوده است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان، با اشاره به نقش مهم خط در تاریخ بشریت، گفت: معیار پژوهشگران برای سنجش آغاز تمدن ها در تاریخ خط بوده است .

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، محمد عبدالملکی در کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی در سنندج اظهار کرد: اختراع خط سر آغاز شکل گیری تمدن های بزرگ در تاریخ بوده و با اختراع آن اطلاعات و آگاهی ها به اشتراک گذاشته شد و علم توسعه پیدا کرد .

وی با اشاره به اینکه نسخ خطی بسیار ارزشمند هستند، بیان کرد: وجود نسخ خطی در هر جامعه ای بسیار مهم است و می توان اطلاعات بسیاری در خصوص تاریخ، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و سایر بخش ها به دست آورد .

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان عنوان کرد: هم اکنون تعدادی کتاب خطی در کتابخانه عمومی شهید برهان عالی سنندج نگهداری می شود اما با این وجود نسخه های خطی بسیار در خانه های مردم وجود دارد .

وی با بیان اینکه نسخه های خطی گنجینه ای ارزشمند برای هر منطقه و جامعه ای است، افزود: تجمیع تمام نسخه های خطی موجود و نگهداری از آن ها در بهترین شرایط، امری ضروری است که باید به آن توجه شود .

عبدالملکی نقش کتابداران را در ایجاد اعتماد به منظور اهدای کتاب های خطی به کتابخانه های عمومی مهم برشمرد و گفت: این منابع پس از جمع آوری باید به دقت بررسی و پس از استخراج اطلاعات آن ها در بهترین شرایط نگهداری شود .

وی به نقش آموزش در نگهداری و بهره مندی بهتر از نسخه های خطی اشاره کرد و افزود: برگزاری دوره های آموزشی برای کتابداران از برنامه های این نهاد فرهنگی در این زمینه است .

کارشناس نسخ خطی و مدرس کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی در این جلسه اظهار داشت: نسخ خطی سرمایه های ارزشی و ملی در هر کشوری هستند که باید به آن بها داده شود .

رضا محمودپور اضافه کرد: آشنایی با اهمیت این مقوله به منظور نگهداری بهتر و از آن ها که جزو اندوخته های فکری هر ملتی هستند امری ضروری است.

گفتنی است؛ این کارگاه آموزشی یک روزه با حضور رضا محمود پور؛ کارشناس نسخ خطی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان برگزار شد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: