• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-5891-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گفتگو

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس:

ساماندهی وضعیت کولبران در گرو فعال شدن واردات در مرز سیرانبند است

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی وضعیت کولبران در گرو فعال شدن امر واردات در مرز سیرانبند است.

محسن بیگلری، در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان اظهار کرد: دو بند از تفاهم نامه منعقد شده با استاندار سلیمانیه در راستای بررسی امور بازارچه سیف سقز و سیرانبند بانه صورت گرفت و مقرر شد که طی دو هفته با دولت مرکزی عراق هماهنگی های لازم صورت گیرد و نتیجه نهایی اعلام شود.

وی افزود: یکی از مصوبات سفری که جناب آقای روحانی طی 4 ماه قبل و اواخر سال 97 به عراق داشت مربوط به بازارچه سیرانبند بانه و سیف سقز بوده است که ما را به ساماندهی این دو مرز خوشبین کرده است و امیدواریم نظر دولت مرکزی عراق نسبت به این موضوع برگردد.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در زمینه بازگشایی مرز سیران بند بانه دو امر واردات و جابه جایی مسافر حایز اهمیت است، که متاسفانه در حال حاضر هیچ کدام از این موضوعات در این مرز صورت نمی گیرد و سیرانبند فقط برای صادرات باز است.

وی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت کولبران هم تصریح کرد: ساماندهی وضعیت کولبران در گرو فعال شدن واردات در مرز سیرابند است.

گفتنی است، در فروردین ماه امسال هیئتی متشکل از نمایندگان و مقامات 12 وزارت خانه دولت عراق به منظور بررسی وضعیت و شرایط مرزهای مشترک با ایران، اعلام کرد که گذرگاه مرزی سیران بند بانه شرایط لازم برای تبدیل به مرزی رسمی و بین المللی را دارا نیست، چرا که فاقد تأسیسات زیربنایی برای بخش های اداری، گمرکی و نقل و انتقالات است.

همچنین پیش از این، دولت مركزي عراق با برقراري تردد مسافر در اين مرز نیز مخالفت کرده بود و این در حالی است که مسافري شدن اين مرز، بر گسترش روابط اقتصادي و فرهنگي با اقليم كردستان عراق و خدمت رساني مطلوب به بازرگانان و تجار تاثير زيادي دارد .

در مرز سيرانبند بانه اكنون صادرات كالا انجام مي شود و روزانه بين 150 تا 200 كاميون حامل كالا از اين مرز به اقليم كردستان عراق صادر مي شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: