• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 984-292-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

استاندار کردستان تأکید کرد:

پرهیز از بخشی‌نگری و پراکنده‌کاری در اجرای برنامه‌های حوزه ایثار و شهادت

استاندار کردستان تاکید کرد: کار فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت نباید به صورت پراکنده و با بخشی‌نگری صورت گیرد چرا که اثرگذاری این کارها کمتر می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، بهمن مرادنیا، در جلسه شورای استانی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، با تأکید بر خروجی داشتن برنامه‌های حوزه ایثار و شهادت اظهار کرد: با برنامه‌هایی که در ۴۰ سال گذشته در حوزه ایثار و شهادت انجام داده‌ایم اگر این فرهنگ در جامعه رواج یافته باشد، کار دارای خروجی بوده و در غیر این صورت خوب عمل نکرده‌ایم.

وی به برگزاری کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان طی هفته گذشته اشاره کرد و افزود: با پایان این کنگره کار در این حوزه اتمام نیافته است بلکه باید در طول سال به صورت مستمر برگزار شود.

استاندار کردستان کار در حوزه شهید و شهادت را یک رسالت همگانی دانست و عنوان کرد: هر دستگاه در حوزه شهید و شهادت باید به زیرمجموعه خود توجه کرده و کارهای مربوط به شهدا و خانواده‌های آنها را به طور مستمر پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های فرهنگی و متولی این حوزه باید تعامل و یکپارچگی سازنده‌ای با هم داشته باشند، تاکید کرد: کار فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت نباید به صورت پراکنده و با بخشی نگری صورت گیرد چرا که اثرگذاری این کارها کمتر می‌شود .

مرادنیا به فعالیت‌های دستگاه مختلف اجرایی استان در حوزه ایثار و شهادت اشاره و عنوان کرد: در گذشته تهیه و تألیف وصیت نامه، زندگینامه شهدا و برگزاری یادواره های مختلفی با موضوع ایثار و شهادت برگزار شده است اما چون پراکنده بوده اثرگذاری چندانی نداشته است.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد موزه دفاع مقدس در استان عنوان کرد: همه دستگاه‌ها باید در بحث احداث این موزه همکاری لازم را داشته باشند چراکه احداث این موزه کار اثرگذار و ماندگاری خواهد بود.

استاندار کردستان افزود: بیش از سه سال از کلنگ‌زنی پروژه احداث موزه دفاع مقدس می‌گذرد اما این پروژه تا کنون هیچ خروجی خاصی نداشته است و این امر مستلزم همکاری و تعامل بیشتر دستگاه های ذیربط می‌باشد.

وی احداث این باغ موزه دفاع مقدس را امری ضروری دانست و یادآور شد: احداث این باغ موزه موجب انسجام برنامه‌ها شده از کارهای پراکنده جلوگیری می‌کند در این راستا باید در اولویت امور کارهای فرهنگی استان قرار گیرد.

گلزار شهدای سنندج نیازمند تامین اعتبار است

رضا نجفی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان در ادامه این نشست به مصوبات قبلی شورا اشاره و اظهار کرد: ایجاد و تجهیز مراکز فرهنگی چند شهرستان استان از جمله بیجار، سنندج و کامیاران نیازمند تامین اعتبار است که در جلسه قبلی مصوب شد که اعتبار لازم برای این پروژه‌ها تأمین شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز فرهنگی در گلزار شهدا به منظور رفاه حال خانواده شهدا افزود: تجهیز مرکز فرهنگی گلزار شهدای سنندج نیازمند تامین اعتبار است .

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان به تدوین دفترچه‌هایی از زندگینامه شهدا اشاره و بیان کرد: یک‌هزار و ۴۰۰ دفترچه با موضوع زندگی‌نامه شهدا در استان تدوین شده است.

وی با تأکید بر تولید برنامه‌های محتوایی در حوزه ایثار و شهادت عنوان کرد: تولید و پخش برنامه‌های محتوایی با موضوع شهدا از رسانه ملی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد .

نجفی با تأکید بر رفع موانع تخصیص ۲۰ درصد اعتبارات فرهنگی ادارات استان به حوزه ایثار و شهادت اعلام کرد:‌ در چند سال اخیر ۵۷۶ یادواره شهدا در استان کردستان برگزار شده است.

وی از فعال شدن کمیته‌های شهرستانی و دیدار با خانواده شهدا به همت مسئولان شهرستان‌های استان افزود: برگزاری برنامه‌های شاخص در حوزه شهید و شهادت در هر شهرستان استان باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان با اشاره به مرمت و بازسازی گلزار شهدا عنوان کرد: وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان ساماندهی گلزار شهدا بوده و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز وظیفه نگهداری این مزار و گلزار شهدا را برعهده دارند.

نجفی با ابراز نارضایتی خانواده شهدا از وضعیت نابسامان گلزار شهدا یادآور شد: مزار ۱۲۰ شهید والامقام این شهرستان در تایله و مزار ۸۵ شهید در قبرستان شیخ محمدباقر آرمیده‌اند که وضعیت این دو قبرستان نارضایتی مردم را در پی داشته است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: