• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-1394-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

المان دف در سنندج نصب می‌شود

المان دف در راستای احیای فرهنگی و آیین کهن مردم کردستان به زودی و همزمان با کنگره مشاهیر کُرد در یکی از میادین اصلی سنندج نصب و رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، در گردهمایی پیشکسوتان و هنرمندان دف نواز استان کردستان، اعضای شورای شهر سنندج از نصب المان دف در یکی از میادین اصلی شهر سنندج به منظور معرفی آیین و فرهنگ مردم کردستان خبر دادند.

احمد پاک طینت، یکی از اعضای هیأت مدیره خانه دف ایران در گردهمایی جمعی از پیشکسوتان و هنرمندان عرصه دف نوازی استان که شامگاه گذشته در مسجد خورشید لقاخانم سنندج برگزار شد، اظهار کرد: دف در استان کردستان و بین مردم کُرد به جهت عرفانی بودن این ساز، از جایگاه والایی برخوردار بوده است.

وی افزود: در بیشتر مراسمات معنوی و مذهبی مناطق مختلف استان کردستان از ساز دف استفاده می‌شود و با نواختن این ساز معنوی بر عرفانی بودن مجلس می‌افزودند.

پاک طینت با اشاره به اینکه دف در استان کردستان با اشاره به افتتاح خانه دف ایران در سنندج، عنوان کرد: امروزه جایگاه این ساز عرفانی در جامعه کم رنگ‌تر از گذشته شده است که با افتتاح خانه دف ایران درصددیم تا جایگاه واقعی این ساز عرفانی نه تنها در استان بلکه در سطح کشور احیا شود.

وی با تأکید بر اینکه جایگاه اصلی ساز عرفانی دف را باید احیا و بازسازی کنیم، بیان کرد: دف بخشی از فرهنگ و آیین قوم کُرد از گذشته تاکنون بوده که امروز به دست فراموشی سپرده شده است.

این دف نواز کردستان عنوان کرد: دف در مناطق کُردنشین کشور از احترام و قداست برخوردار بوده  که دف‌نوازان آن را رابطی میان خود و خداوند متعال می‌دانستند و اگر این ساز معنوی به هر دلیلی پاره می شد از واژه شهید شدن دف استفاده می‌شد.

وی عنوان کرد: عشق به اولیاء‌الله در مناطق کردستان با دف عجین شده بود و در همین راستا مراسمات مولودخوانی ویژه میلاد پیامبر اکرم(ص) همواره با دف‌نوازی برگزار می‌شود.

پاک طینت ادامه داد: هدف از راه اندازی خانه دف ایران این است که با برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مؤثر بتواند آیین معنوی دف‌نوازی و جایگاه واقعی دف را بین مردم احیا و از این آیین کهن حفاظت کند تا دف به جایگاه واقعی خود بازگردد.

بیژن کامکار، از هنرمندان صاحب نام کشور و از اعضای هیأت مدیره خانه دف ایران نیز در گفتگوی تلفنی با این مراسم اظهار کرد: بسیار خوشحال و خرسندیم که بعد از گذشت چهل سال توانستیم یک مکان در پایتخت دف ایران به نام خانه دف افتتاح کنیم.

وی افزود: افتتاح خانه دف که همزمان با کنگره مشاهیر کُرد در استان کردستان برگزار می شود، نتیجه بسیار خوبی هم برای استان و هم برای احیای جایگاه دف در سطح کشور خواهد داشت.

کامکار یادآور شد: خاستگاه دف در ایران مربوط به دیار کردستان بوده است که امیدواریم بتوانیم این آیین کهن را بار دیگر در استان احیا کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: