• سه شنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-1294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

سرمایه‌های نمادین شتاب‌دهنده‌ای برای توسعه هستند

رئیس کارگروه هنر کمیته علمی کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد گفت: در دنیای امروز، مشاهیر به‌مثابه سرمایه‌های نمادین در توسعه ملت‌ها ارزش فراوانی دارند، مشاهیر و نام‌آوران افزون بر اینکه نماد و الگوهای فرهنگی و علمی و نمادهای کامیابی یک ملت هستند، از نگاه اقتصاد توسعه یک کنشگر و شتاب‌دهنده و عاملی برای توسعه یک کشور به شمار می‌آیند.

دکتر کیومرث ایراندوست در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: مشاهیر و بزرگان هر ملتی، میراث آن ملت هستند که با هویت‌سازی، ساختن شناسنامه و افتخارآفرینی برای آن ملت، احساس دلبستگی و فرهنگ کوشش را ساخته و برای یک ملت سرمایه هستند.

وی افزود: در گذشته توسعه را دستیابی به یکسری اهداف بر پایه شاخص‌های اقتصادی در نظر می‌گرفتند، ولی اکنون شاخص‌های اقتصادی خود ابزاری برای توسعه هستند. پیش‌ از این همواره به سرمایه به‌عنوان نیازی بنیادین برای توسعه تأکید شده و سرمایه مالی، فیزیکی و انسانی بیشتر موردتوجه بود؛ ولی امروزه بیش از هر چیز بر سرمایه اجتماعی، سرمایه فرهنگی و سرمایه‌های نمادین تأکید می‌شود.

وی ادامه داد: سرمایه اجتماعی، پیوندها و اعتماد همگانی انسان‌ها باهم است که بسترساز توسعه به‌مثابه یک فرایند همگانی است.

ایراندوست عنوان کرد: در دنیای امروز، سرمایه‌های فرهنگی و به‌ویژه سرمایه‌های نمادین که میراث فرهنگی و مشاهیر را در بر می‌گیرد در توسعه ارزشمندی فراوانی یافته و کارکرد ابزار و شتاب‌دهنده‌ای برای توسعه‌ یافته‌اند. به‌گونه‌ای که سرمایه‌های نمادین در جوامع امروزی فراتر از ارزش فرهنگی، به‌عنوان سرمایه‌ای راستین به یک ابزار توسعه اقتصادی و توسعه و آفرینش ثروت برای ملت‌ها تبدیل شده‌اند.

وی اضافه کرد: ازاین‌رو، افزون بر اینکه با کوشش خود، فرهنگ ما را پاس داشته‌اند و این خود ستودنی است، اما نقش این افراد در آفرینش زمینه‌های توسعه برای جامعه باید بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گیرد. به‌ویژه برای کُردها که در زمینه هنر و فرهنگ از میراثی گران‌سنگ و گران‌قدر و ظرفیتی ملی و جهانی برخوردارند.

رئیس کارگروه هنر کمیته علمی کنگره مشاهیر کرد با اشاره به اینکه برگزاری این کنگره، می‌تواند نشانی از سپاسگزاری یک ملت و یک جامعه نسبت به مشاهیر و نام‌آوران خود باشد، تأکید کرد: شناساندن مشاهیر به نسل نو و آینده، در دنیای پرتلاطم امروز می‌تواند برای فرزندان ما همچون چراغی برای نشان دادن راه درست باشد.

وی با بیان اینکه این کنگره اهداف گوناگونی دارد، افزود: افزون بر گرامیداشت بزرگان و نام‌آوران، شناساندن الگوهای کوشش و کامیابی به جامعه به‌ویژه جوانان، این رویداد برای شهر سنندج و استان کردستان که شهر و استانی فرهنگی هستند برای تقویت جایگاه از ارزش درخوری برخوردار است و می‌تواند از نگاه جهانی نیز به تقویت سرمایه اجتماعی میان مردم کُرد و به‌کارگیری اشتراکات فرهنگی در راستای صلح و امنیت و توسعه انسانی کمک کند .

ایراندوست برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در راستای اهداف کنگره را شایسته ارزیابی کرد و گفت: در بخش اصلی تنها از مشاهیری که در قید حیات هستند تجلیل خواهد شد، اما در بخش‌های گوناگون از درگذشتگان نیز یاد و تکریم خواهد شد.

رئیس کارگروه هنر کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد، گفت: خوشبختانه و بر پایه سرشت و جایگاه هنر در میان مردم کُرد، شمار فراوانی از برگزیدگان چهره‌های هنری در زمینه‌های گوناگون هنر از جمله موسیقی و نقاشی هنرهای تجسمی و سینما و تئاتر از ایران و دیگر کشورها هستند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این رویداد در دانشگاه کردستان یک فرصت بی‌مانند برای ما و جامعه علمی کردستان است، افزود: این نام‌آوران هنر در یک فرآیند و در چند ماه و در چندین نشست و هم‌زمان با نظرخواهی از گروهی گسترده از سوی کارگروه هنر برگزیده شدند. خوشبختانه مشاهیر هنری کُرد بسیارند و بی‌گمان شایستگان دیگری هم هستند که امیدواریم در دوره‌های بعدی کنگره از آنان تجلیل شود.

ایراندوست مشارکت مردم را در راستای برگزاری بهتر کنگره مشاهیر کُرد بسیار برجسته دانست و یادآور شد: باید بتوانیم زمینه‌های مشارکت مردم را در این رویداد با ارزش فرهنگی فراهم کنیم و از مردم خوب کردستان و سنندج می‌خواهیم که در دو روز کنگره در دانشگاه کردستان حضور گرم داشته باشند.

وی تصریح کرد: برای برگزاری این کنگره همه نهادهای استان زیر نظر استاندار محترم با همیاری زمینه‌های شکل‌گیری یک رویداد فرهنگی ماندگار را فراهم کرده‌اند که جای خرسندی است.

رئیس کارگروه هنر کمیته علمی کنگره مشاهیر کُرد خاطرنشان کرد: در بخش جانبی کنگره هم برنامه‌هایی هنری همچون برگزاری کنسرت موسیقی، نشست‌های جانبی و پخش فیلم‌هایی در پیوند با جشنواره و شب شعربا حضور شاعران نامدار کُرد در مکان‌های گوناگون از سوی کمیته اجرایی برنامه‌ریزی ‌شده است که در این زمینه همکاران ما در اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان بسیار پرتلاش زمینه اجرایی شایسته را فراهم کرده‌اند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که کنگره مشاهیر کُرد به رویدادی همیشگی تبدیل شود و در سال‌های آینده و هرچند سال یکبار برگزار شود.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: