• دوشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1091-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

واحدهای راکد دارای توجیه اقتصادی تا پایان سال فعال می‌شوند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: واحدهایی که توجیه اقتصادی دارند و بتوانند محصولی قابل رقابت به بازار عرضه کنند با کمک بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال فعال خواهند شد و واحدهای راکدی که دارای توجیه اقتصادی هستند را فعال می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، محمد دره‌وزمی امروز در جلسه شورای فرهنگی عمومی استان کردستان که در دفتر نماینده ولی فقیه استان برگزار شد، اظهار کرد: امسال که به فرمایش مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده و برنامه‌هایی برای تحقق این شعار براساس سیاست‌های دولت و سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های رونق تولید به سه دسته تقسیم کرده‌ایم، افزود: حفظ جریان تولید، به ظرفیت رساندن واحدهای اشتغالزایی نیمه فعال و راه‌اندازی و احیای واحدهای راکد این سه دسته سیاستی است که امسال در پیش گرفته‌ایم.

وی عنوان کرد: در هر سه حوزه فعالیت‌های خوبی به کمک سایر دستگاه‌های اجرایی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید پیش برده‌ایم و در راستای حفظ جریان تولید سعی شده با پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی و رفع مشکلات و موانع واحدهای تولیدی در دستگاههای اجرایی دیگر باید تلاش شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: 195 جلسه کارگروه تسهیل با 12 هزار نفر - ساعت توسط مدیران در سال 97 برگزار شده و 65 درصد مصوبات آن اجرایی شده و 35 درصد آن در دستگاه‌های دیگر باقی مانده که پیگیری خواهند شد تا به نتیجه برسند.

دره‌زمی عنوان کرد: در سال 97 در ردیف‌های مختلف اعتباری، در قالب وام‌های روستایی، اشتغال پایدار روستایی، رونق تولید و صندوق توسعه ملی 185 میلیارد تومان به واحدها و طرح‌های تولیدی حوزه صنعت تسهیلات پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 نیز 10 میلیارد تومان از منابع اعتباری استان به حمایت از تولید استان برای پرداخت یارانه به سود تسهیلات بانکی پرداخت شد، بیان کرد: تسهیلات بانکی منابع داخلی 18 درصد است که هشت درصد آن براساس دستور استاندار کردستان یارانه پرداخت می‌کنیم و تا امروز 70 میلیارد تومان منجر به پرداخت شده که هشت درصد یارانه پرداخت می‌کنیم و باز هم برای حمایت از روند تولید در استان ادامه خواهد داشت.

وی به ظرفیت ثانی واحدهای نیمه فعال استان پرداخت و گفت: این واحدها نیز با تشکیل کمیته‌های کارشناسی نیازشان بررسی خواهند شد تا مشکلاتشان رفع شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه کرد: در استان کردستان یک کلینیک صنعت راه‌اندازی شده که واحدهای تولیدی را عارضه‌یابی می‌کند و نیازشان را بررسی و به بازارمحور بودن آنها کمک خواهد کرد و از تجربیات اساتید دانشگاه در این راستا استفاده می‌شود.

دره‌وزمی با اشاره به اینکه 150 واحد راکد در استان کردستان وجود دارد که دارای توجیه اقتصادی نیستند، بیان کرد: واحدهایی که توجیه اقتصادی دارند و بتوانند محصولی قابل رقابت به بازار عرضه کنند با کمک بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال فعال خواهند شد و واحدهای راکدی که دارای توجیه اقتصادی هستند را فعال می‌کنیم.

کردستان جزو استان‌های برتر در ارزیابی فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی است

جلال قلعه‌شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در ادامه اظهار کرد: در ماه‌های گذشته عطر و بوی شهدا به برکت کنگره 5400 شهید کردستان در استان و کشور پیچید که یکی از رویدادهای فرهنگی بزرگ در استان به شمار می‌رفت.

وی ضمن تقدیر از بانیان برگزارکننده کنگره ملی 5400 شهید استان ابراز امیدواری کرد که همه ما بتوانیم رهروان صدیقی برای شهدا باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در ادامه عنوان کرد: پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یک ضرورت که مورد تاکید مقام معظم رهبری است از دستور کارهای ویژه این جلسه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کردستان عنوان کرد: توجه به سیاست‌ها و شرایط امروزی در بحث افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی از مهمترین ضروریات و اولویت‌هایی است که شورای فرهنگ عمومی به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری و سیاستگذاری مسائل فرهنگی در استان باید به آن ورود داشته باشد و جلسات کارشناسی با صاحب نظران طی ماه گذشته در این راستا برگزار شده است.

قلعه‌شاخانی اعلام کرد: اخیرا شورای فرهنگ عمومی کشوری گزارشی به شورای انقلاب فرهنگ عمومی ارائه داده که بررسی عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان‌ها برابر شاخص‌های مختلف بررسی و استان کردستان جزو استان‌های برتر کشور در این ارزیابی بوده است.

وی تصریح کرد: تعداد جلسات، تعداد مصوبات، خروجی مصوبات، کارگروه شهرستان‌ها و کارگروه‌های استانی از جمله شاخص‌هایی بود که مورد ارزیابی قرار گرفته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کردستان با اشاره به اینکه پنج جلسه پایانی شورای فرهنگ عمومی به مقوله اقتصاد و اقتصاد فرهنگ اختصاص یافت، یادآور شد: نیاز است مصوبات اجرایی و ارگان‌های متولی نتایج مصوبات را اعلام کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: