• دوشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-1090-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل دفتر مستندات سازمان انتقال خون ایران:

100 درصد خون‌های اهدایی در ایران بدون چشمداشت و داوطلبانه تهیه می‌شود

مدیرکل دفتر مستندات سازمان انتقال خون ایران گفت: بیش از 12 سال است که 100 درصد خون های اهدایی در ایران توسط اهداکنندگان بدون چشمداشت و به صورت داوطلبانه تهیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آرزو موحدی به همراه مدیر ارسال پلاسمای ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ایران در بازرسی از اداره انتقال خون کردستان که با هدف آماده سازی انتقال خون این استان جهت حضور ممیزین شرکت داروسازی اوکتافارما اتریش و همچنین کیفیت انجام فرآیندهای فنی ارزیابی شد؛ ارسال پلاسما به کشورهای اروپایی را نقطه عطفی در ارتقای کیفی محصولات و فرآیندهای سازمان انتقال خون برشمرد و گفت: هدف سازمان انتقال خون ایران از اجرای برنامه جمع آوری پلاسما رسیدن به خودکفایی و مدیریت اقتصاد سلامت در تامین داروهای مشتق از پلاسمای سالم و با کیفیت ایرانی است.

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون ایران توسط وزارت بهداشت و شرکت های تولید داروی اروپایی بازرسی می‌شود، ادامه داد: این بازرسی‌های بین المللی نشان از توانایی و جایگاه رفیع این سازمان در منطقه دارد.

مدیرکل دفتر مستندات سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه ایران در بسیاری از شاخص‌ها رتبه اول را در منطقه دارد، افزود: در منطقه مدیترانه شرقی متوسط نرخ اهدای خون به ازای هر یک هزار نفر جمعیت عدد 14.9 است، در حالی که ایران با اختلاف به عدد 25 رسیده که بسیار قابل توجه است.

وی به سلامت فرآورده های خونی در ایران نیز اشاره و عنوان کرد: بیش از 12 سال است که 100 درصد خون های اهدایی در ایران توسط اهداکنندگان بدون چشمداشت و به صورت داوطلبانه تهیه می‌شود در صورتی که این رقم در منطقه در حدود 50 درصد است و ایران با اختلاف پیشتاز دیگر کشورها در بحث سلامت خون است.

موحدی بر اهمیت ثبت مستندات و اجرای دستورالعمل های سازمان انتقال خون نیز تاکید کرد و ادامه داد: هر فرآیندی در انتقال خون بر اساس یک دستورالعمل مکتوب است بنابراین آنچه در کردستان یا هر استان دیگر انجام می شود می بایست با آنچه در سراسر ایران به انجام می‌رسد یکسان باشد و کارکنان آموزش های یکسانی نیز دریافت کنند.

مدیرکل دفتر مستندات سازمان انتقال خون ایران هدف نهایی این بازرسی را تصحیح و بهبود بخشی مستمر فرآیندها جهت آماده سازی انتقال خون کردستان برای ورود ممیزین شرکت تولید دارو اوکتافارما اتریش بیان کرد.

گفتنی است پیشتر کیفیت محصولات تولیدی انتقال خون کردستان توسط شرکت MIC ، سازمان بین المللی صادر کننده گواهینامه و ارائه دهنده خدمات آموزشی و Csl Plasm ، یکی از معتبرترین شرکت های اروپایی تولید داروهای مشتق از پلاسما مورد ارزیابی و تایید قرار گرفته است.

انتقال خون کردستان در آینده ای نزدیک میزبان ورود ممیزین وزارت بهداشت اتریش است و در صورت کسب تاییدیه از آنان برای دومین دوره پیاپی مجوز ارسال فرآورده های پلاسمایی به اروپا را کسب خواهد کرد.

در جریان این بازرسی دو روزه آزمایشگاه ها، کلینیک اهداکنندگان خون، گروه های آموزش و تضمین کیفیت، اداره کنترل کیفی، سردخانه های نگهداری محصولات، انبارهای نگهداری مواد و تجهیزات و آرشیو مستندات مورد بازرسی قرار گرفت.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: