• سه شنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-7890-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گزارش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت:

8 مرکز دولتی متادون درمانی در کردستان فعالیت دارند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: در استان کردستان تعداد هشت مرکز دولتی متادون درمانی و 68 مرکز خصوصی فعالیت دارند.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، هومن قصری امروز (28خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه و روسای کمیته های تخصصی شورای هماهنگی با مواد مخدر، اظهار کرد: در استان کردستان تعداد هشت مرکز دولتی متادون درمانی و 68 مرکز خصوصی فعالیت دارند که در سال گذشته 623 نفر در مراکز دولتی و یک هزار و 175 نفر در مراکز خصوصی خدمات دریافت کرده‌اند همچنین یک بخش بستری مختص بیماران معتاد در بیمارستان روانپزشکی قدس سنندج برای بیمارانی که نیاز به دریافت خدمات روانپزشکی دارند فعال است.

وی بیان کرد: در سال گذشته تعداد 544 نفر تحت عنوان بیماران بی‌خانمان در مراکز تبصره دو ماده 16 بستری و با هزینه‌های دولتی خدمات درمانی دریافت کرده‌اند.

قصری عنوان کرد: در مراکز اقامتی میان مدت تعداد 5 هزار و 313 نفر بستری و برخی از این افراد به دلیل مشکلات مالی توسط ارگان‌های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد حمایت مالی شده‌اند و به محض بستری بیمار در کمپ و یا مراکز دولتی، کمیته امداد خانواده آنان را به مدت شش ماه تحت پوشش قرار داده و به بهبود یافتگان تسهیلات بانکی اختصاص می‌دهد.

وی ذکر کرد: در مراکز متادون درمانی باید بیماران آگاه باشند که ارائه خدمات کاهش آسیب فقط دریافت متادون نیست بلکه خدمات روان درمانی مهم تر از دریافت متادون است و از آنجا که در هر مرکز حتما یک روانشناس آموزش دیده هر روز حضور دارد تا بیماران و خانواده های آنان از این ظرفیت استفاده کنند چرا که درصد زیادی از هزینه های درمانی که از بیماران دریافت شده بابت ارائه خدمات روانشناختی است.

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: در این راستا دانشگاه علوم پزشکی کردستان به طور مرتب بر عملکرد مراکز متادون درمانی و بهزیستی بر مراکز گذری، شیلتر و کمپ ها نظارت می‌کند.

قصری خاطرنشان کرد: در استان کردستان تعداد 17 مراکز اقامتی میان مدتی شامل 16 مرکز مردان و یک مرکز زنان در سطح استان فعال هستند.

وی یادآور شد: تعداد دو مرکز dic و یک مرکز شیلتر در شهرستان سنندج فعالیت دارد که به صورت شبانه آماده ارائه خدمات به بیماران معتاد بی خانمان است.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: