• شنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-6790-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

افزایش 5 برابری ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در افراد دریافت کننده خون

دبیر همایش علمی مدیریت خون بیمار گفت: شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در افرادی که دریافت کننده خون هستند حدود پنج برابر افزایش می‌یابد و از طرفی طول مدت بستری این بیماران نسبت به افرادی که خون دریافت نکرده‌اند بیشتر است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، دکتر برهان مرادویسی در همایش علمی مدیریت خون بیمار که با هدف کسب آگاهی از جدیدترین یافته‌های پزشکی در حوزه طب انتقال خون و علوم مدیریت خون بیمار و کاستن از میزان نیاز به خون و فرآورده‌های آن با حضور جمعی از پزشکان و شاغلین حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان بعثت سنندج برگزار شد، با بیان اینکه علم مدیریت خون بیمار دستاوردهای مهمی برای ارائه کیفیت بهتر خدمات به بیماران داشته است، اظهار کرد: مدیریت خون بیمار ادبیات جدیدی در حوزه طب انتقال خون است و دانشگاه علوم پزشکی کردستان در تلاش است تا در بهره گیری از این علم پیشتاز باشد.

وی مدیریت خون بیمار را یک ضرورت برشمرد و گفت: شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در افرادی که دریافت کننده خون هستند حدود پنج برابر افزایش می‌یابد و از طرفی طول مدت بستری این بیماران نسبت به افرادی که خون دریافت نکرده‌اند بیشتر است.

دبیر همایش علمی مدیریت خون بیمار عنوان کرد: این آمارها نشان می دهد که تزریق خون به دلیل عوارض و مخاطرات اجتناب ناپذیر می تواند روند درمان بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و از طرفی هزینه های چند برابری را نیز به نظام سلامت تحمیل کند.

این پزشک فوق تخصص خون و سرطان شناسی با اشاره به اینکه مدیریت خون بیمار را می توان قبل، حین و بعد از عمل های جراحی انجام داد، ادامه داد: علم مدیریت خون بیمار تاکید دارد تا قبل از عمل جراحی کم‌خونی بیمار مدیریت و درمان شود.

وی تصریح کرد: امروزه کشورهای سرآمد دنیا در علوم پزشکی در تلاش‌اند تا به واسطه تجهیزات به روز در حین عمل و در صورت نیاز از خون خود بیمار استفاده کنند و یا روش‌های غیر تهاجمی را استفاده کنند تا خون کمتری از دست رود و با این شیوه عوارض دریافت خون از فرد دیگر کاهش یابد.

مرادویسی عنوان کرد: تهیه خون و فرآورده های آن با دشواری های بسیاری رو به رو است و نباید اجازه داد حتی یک واحد خون که از اهدا کننده‌ای نوع دوست دریافت می شود، بی جهت تزریق و یا تبدیل به ضایعه‌ای فاقد اثر شود.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که خطری جان بیمار را تهدید نکرده است نباید به سراغ تزریق خون غیرخودی رفت، تصریح کرد: در برخی از جراحی‌های اورژانسی پزشک مجبور است خون مصرف کند اما در بسیاری از جراحی‌های انتخابی مثل جراحی‌های کرونر قلب، زنان و ارتوپدی می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد که نیاز به تزریق خون در اتاق عمل نباشد.

وی به همه پزشکان به ویژه جراحان توصیه کرد تا اقداماتی مانند اصلاح کم خونی یا استفاده از شیوه های تزریق خون خودی (اتولوگ) را پیش گیرند.

مرادویسی اجرای فرآیند مدیریت خون بیمار را مبتنی بر تغییر نگاه جامعه، به خصوص تغییر نگاه پزشکان مصرف‌کننده خون و فرآورده‌های خونی دانست و گفت: نگاه جامعه اینگونه است که تزریق خون مانند تزریق یک سرم قندی- نمکی است و پزشکان نیز متصورند که خون به میزان بسیاری همیشه در دسترس و آماده تزریق است و این نگاه باید تغییر یابد.

وی در پایان از تشکیل کارگروهی تحت عنوان مدیریت خون بیمار خبر داد و گفت: اعضای این کارگروه پژوهش‌هایی در حوزه طب انتقال خون انجام می دهند و با هدف بهره گیری جامعه پزشکی استان، یافته‌ها را اطلاع رسانی خواهند کرد.

این سمینار با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل انتقال خون کردستان و با حضور بیش از 200 تن از پزشکان فوق تخصص، متخصص و عمومی، کارشناسان و کارشناسان ارشد پرستاری و مامایی و جمعی از دانش آموختگان مقاطع دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های علوم آزمایشگاهی و اتاق عمل برگزار شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: