• شنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-6190-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گفتگو

روانشناس و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

دختران 2 برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند

روانشناس و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به استرس و اضطراب در زمان امتحان، گفت: دختران 2 برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند، چرا که دختران مسئولیت‌پذیرتر هستند و بیشتر نتیجه امتحان برایشان مهم است و متاسفانه این استرس بر روی عملکرد آن ها تاثیر می‌گذارد.

فایق یوسفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: با رسیدن زمان امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان شرایط استرس‌زایی را تجربه می‌کنند، اضطراب امتحان پدیده‌ایی است که موجب شده تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان امتحان دچار مشکل شوند.

وی تصریح کرد: فردی که از نتیجه امتحان هراس و وحشت داشته باشد دچار یک سری نشانه‌های جسمی و روانی از جمله تپش قلب، وزوز گوش، تاری دید، خشکی دهان، تنگی نفس و  احساس تهوع و استفراغ خواهد شد.

روانشناس و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: وجود اندکی اضطراب می‌تواند تاثیر مثبتی بر فرآیند و تحول بخشی از زندگی انسان داشته باشد و فرصتی را برای افراد فراهم کند تا مکانیزم‌های سازشی خود را در صورت مواجه شدن با منابع اضطراب‌زا گسترش دهد.

یوسفی با بیان اینکه این اضطراب نه تنها هیچ ضرری برای رشد انسان ندارد بلکه امری سازنده و  مفید است، افزود: در حالت غیرطبیعی یک نوع اضطراب مرضی(منفی) وجود دارد ‌که عامل بسیاری از اختلالات شناختی، بدنی، ترس‌های غیرموجه و وحشت زدگی‌ها است و موجب مختل  شدن عملکرد اشخاص می‌شود.

وی عنوان کرد: نگرانی،اختلال خواب و اشتها، خالی شدن ذهن موقع امتحان، سردرد، شکم درد،  تعریق زیاد، افزایش ضربان قلب، احساس سردرگمی، ناتوانی و افکار منفی از علائم و نشانه‌های اضطراب بیش از حد است.

این روانشناش ذکر کرد: دختران 2 برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند، چرا که دختران مسئولیت‌پذیرتر هستند و بیشتر نتیجه امتحان برایشان مهم است و متاسفانه این استرس بر روی عملکرد آن ها تاثیر می‌گذارد.

یوسفی با اشاره به اینکه دختران دانشجو با وجود استرس و اضطراب امتحان، در برخی از مواقع  نتیجه بهتری از پسران را کسب می کنند، ادامه داد: در این راستا روانشناسان بررسی کرده‌اند علت این مساله که دختران با وجود میزان اضطراب بالا، عملکرد تحصیلی بهتری نسبت به پسران  دارند، وجود مسئولیت پذیری و سخت کوشی آنان است.

وی گفت: در مواقع امتحان برخی از دانشجویان سرخود قرص مصرف می‌کنند لذا نباید بدون تجویز پزشک قرص‌های خاصی از جمله ریتالین و ترامادل استفاده شود چراکه عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: تغذیه سالم، خواب کافی، کمک گرفتن از مشاوران دانشگاه، توجه نکردن به عملکرد دیگران، زمان مناسب برای مطالعه، آرام و خونسرد بودن در روز امتحان و افکار مثبت از راه کارهای غلبه بر استرس امتحان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: