• سه شنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-3890-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

ایجاد تحول در ساختارهای فرهنگی و اقتصادی از ضروریات حوزه مبارزه با مواد مخدر است

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کردستان، با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول و تغییر در ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و لزوم بازبینی سیاست های ستاد مبارزه بامواد مخدر گفت: متاسفانه در حوزه فرهنگ سازی و پیشگیری فقط 20 درصد توان ما صرف مبارزه با مواد مخدر می شود و این در حالی است که باید 70 درصد توان، صرف فرهنگ پیشگیری شود.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، رحمان حریری در بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه کردستان که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت اظهار کرد: رویکرد و هدف اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر آگاه سازی و حساس کردن جامعه نسبت به مقوله اعتیاد است.

وی افزود: آمارهای ارائه شده طی سنوات گذشته نشان می دهد که کردستان در زمینه اعتیاد، استان پاکی نیست و سیاست های آن نیازمند بازنگری است.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کردستان، سهمیه در نظر گرفته شده در زمینه معتادان متجاهر را برای استان 150 نفر اعلام و عنوان کرد: در مقایسه این آمار با استان های همسایه می توان کردستان را استانی پاک در زمینه مواد مخدر اعلام کرد.

وی ادامه داد: با تلاش ها و اقدامات صورت گرفته توانستیم سهمیه استان را به 180 نفر افزایش دهیم، چرا که سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر عاری شدن خیابان های کردستان از معتاد متجاهر است.

حریری، ضمن انتقاد از نحوه جمع آوری معتادان متجاهر در استان بیان کرد: متاسفانه نتوانستیم این تعداد معتاد متجاهر را در استان جمع آوری کنیم و دلیل آن هم پای کار آمدن سیستم قضایی و نیروی انتظامی و عدم هماهنگی و همکاری سایر دستگاه های مربوطه است.

وی افزود: طبق قانون ستاد مبارزه با مواد مخدر بالاترین مرجع نظارتی بر مواد مخدر است، اما متاسفانه سیستم قضایی در این راستا خود را مستقل می داند و برای جمع آوری معتادان متجاهر با ما هماهنگ نبوده است و این یک خلا ملی محسوب می شود.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کردستان، بیان کرد: امسال برای اولین بار مقرر شد که معتادان متجاهر را به مدت 6 ماه نگهداری کنیم و در صورت عدم بهبودی این مدت را به یک سال افزایش دهیم، که متاسفانه تا کنون 100 نفر شاکی خانواده داشته ایم.

وی تعداد معتادان متجاهر اعلام شده به ستاد مبارزه با مواد مخدر را 300 نفر اعلام و عنوان کرد: متاسفانه اعتبار ستاد مبارزه با مواد مخدر استان به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های ذی ربط و اعلام آمارهای متناقض از تعداد معتادان، بسیار اندک است و کمپ ها در حال ورشکستگی و تبدیل شدن به مراکز فساد هستند.

وی تعداد معتادان "همبود جسمی" شناسایی شده در استان را 4 نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به طور کلی در بهزیستی بلا تکلیف هستند و دستگاه خاصی آن ها را پذیرش نمی کند، بر همین اساس از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان درخواست تامین اعتبار برای ایجاد یک اتاق ایزوله به مرکز داده شد و بعد از سه ماه توانستیم به نتیجه برسیم و این اتاق در کمپ جاده ساحلی سنندج احداث شد.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کردستان، بیان کرد: در حوزه درمان تخلفات زیادی در حال اتفاق افتادن است و نشت متادون موضوعی غیر قابل انکار در این حوزه است که نیازمند نظارت بیشتر می باشد.

وی اعتراض زیاد جامعه نسبت به خورده فروشان موارد مخدر را از آسیب های حوزه مقابله دانست و گفت: متاسفانه در این زمینه نیز حجم آسیب ها از امکانات لجستیک و نظامی پلیس مواد مخدر ما بیشتر است.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول و تغییر در ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و لزوم بازبینی سیاست های ستاد مبارزه بامواد مخدر عنوان کرد: متاسفانه در حوزه فرهنگی و پیشگیری فقط 20 درصد توان ما صرف مبارزه با مواد مخدر می شود و این در حالی است که بر مبنای داشته های علمی، باید 10 درصد انرژی صرف درمان، 20 درصد صرف مقابله و 70 درصد هم صرف فرهنگ پیشگیری شود.

حریری به اهمیت آگاه سازی و اطلاع رسانی در جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه می تواند با ایجاد اتاق شیشه ای همه را به چالش بکشد و نقش مطالبه گری داشته باشد.

وی در پایان خواستار هماهنگی و همکاری هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی در زمینه مقابله با مواد مخدر شد و یادآوری کرد: جهاددانشگاهی بنا به رسالت پژوهشی، آموزشی و فرهنگی خود می تواند ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کند و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های این نهاد علمی به طور شایسته بهره مند شویم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: