• شنبه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-3290-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

آمار واژگونی تانکرهای حامل سوخت در جاده های کردستان نگران کننده است

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، آمار واژگونی تانکرهای حامل سوخت در جاده های استان به ویژه شهرستان مریوان را در سال گذشته 29 مورد اعلام کرد و گفت: این آمار طی دو ماه و نیم اخیر 4 مورد بوده که بسیار نگران کننده است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، فریبا رضایی امروز (شنبه 18 خردادماه) در نشست خبری با خبرنگاران استان که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد اظهار کرد: استان کردستان در حال حاضر با چالش های عمده ای در دو بحث مدیریت منابع آب و پسماند روبرو است و این فقط مختص استان نیست، اما در کردستان این دو موضوع به دلیل طبیعت بکرتر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 وی با بیان اینکه توسعه مستلزم جوامع انسانی است افزود: توسعه باید با حفظ منابع و موهبت های زیست محیطی باشد و بر همین اساس محیط زیست با صیانت از طبیعت، خود را در کنار رونق تولید و اشتغال در راستای تحقق شعار سال می بیند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، تصویب لایحه حمایت از محیط بانان را مهم ترین اقدام صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی طی سال گذشته ذکر و عنوان کرد: این لایحه به زودی در صحن علنی مجلس هم مطرح خواهد شد و امید است که نمایندگان مردم این لایحه را تصویب کنند.

وی ادامه داد: تا کنون بیش از 140 محیط بان در کشور در راستای صیانت از منابع زیست محیطی جان خود را از دست داده اند که در این راستا باید فرهنگسازی بیشتری صورت گیرد و سازمان محیط زیست در جهت خلع سلاح متخلفان گام بردارد و سیاست های خود را بر تجهیزات حفاظتی نوین متمرکز کند تا کمتر از منابع انسانی برای ماموریت حفظ منابع محیط زیستی استفاده شود.

رضایی، فاضلاب انسانی را مهم ترین و پر چالش ترین موضوع در بحث آلاینده منابع آب استان و مدیریت پساب ذکر و بیان کرد: از تعداد 1900 روستایی که در کردستان وجود دارد، 187 روستا خالی از سکنه و ماباقی دارای سکنه است که همه فاضلاب انسانی تولید می کنند و این در حالی است که اغلب روستاها مجهز به سیستم جمع آوری، انتقال و اتصال به شبکه اصلی تصفیه خانه نیستند.

وی در حوزه زریوار مریوان، عنوان کرد: در حال حاضر فاضلاب سه روستای کولان، سیف و محمده به این دریاچه وارد می شود که در صورت تامین اعتبار درخواست شده به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون تومان توسط اداره آب و فاضلاب روستایی استان، انسداد کامل فاضلاب روستاها به این دریاچه تحقق می شود.

رضایی، در ادامه بحث مخاطره زیست محیطی ورود فاضلاب های شهری و روستایی به عنوان یک منبع آلوده کننده در صورت آبگیری سد ژاوه را از تهدیدهای مهم زیست محیطی شهرستان سنندج اعلام کرد و افزود: این مهم نیز در  حال پیگیری بوده و در صورت تامین اعتبار حل و فصل خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، سوء مدیریت زباله های جامد در کنار رودخانه های فصلی و دایمی و چشمه ها را از دیگر منابع آلاینده منابع آب استان ذکر کرد و افزود: بانه یکی از شهرستانهای استان است که چشمه های فصلی زیادی دارد و درگیر این مسئله است.

 وی عنوان کرد: روزانه حدود 1500 تن زباله شهری و روستایی در سطح استان، متعاقب جمعیت 33 درصدی روستایی و 67 درصدی شهری تولید می شود و می تواند آسیب بسیار بزرگی در آینده نه چندان دور برای استان باشد و به مثابه یک بمب سرطانی عمل کند.

رضایی گفت: پسماندها، در حال حاضر به صورت کاملا زیر پو ستی منابع آب آبیاری را آلوده کرده است و اگر اعتبارات جهشی ویژه ای از سوی وزارت کشور برای مدیریت پسماندهای 31 شهر استان به عنوان 31 سایت پسماند شهری که بیشترین میزان پسماند را در خود جای می دهند در نظر گرفته نشود با چالش افزایش روز افزون بیماران روبرو خواهیم بود.

وی آمار واژگونی تانکرهای حامل سوخت در جاده های استان به ویژه شهرستان مریوان را در سال گذشته 29 مورد اعلام کرد و افزود: این آمار طی دو ماه و نیم اخیر 4 مورد بوده که بسیار نگران کننده است، این جاده برای ترانزیت مناسب نیست و باید ترددها به گونه ای مدیریت شود.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان در رابطه با جاده احداث شده در منطقه حفاظت شده کوسالان که مشرف به پایگاه "هانه لار" در سروآباد است اظهار کرد: محیط زیست استان هشدارهای لازم را قبل از شروع عملیات به سپاه شهرستان سروآباد ابلاغ کرده و پیگیری های لازم را در شورای تامین استان هم مطرح کرده و خواستار توقف عملیات مذکور شده است اما با توجه به مباحث امنیتی مطرح شده برای دسترسی به این پایگاه جهت حفظ جان مردم منطقه این عملیات همچنان ادامه دارد.

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: