• شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-8490-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گزارش

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

فشارخون بالا تهدید کننده‌ سلامتی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: فشار خون بالا یکی از تهدید کننده‌های اصلی سلامتی مردم استان است.

  به گزارش ایسنا منطقه کردستان، وحید یوسفی نژاد در دومین جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با حضور اعضا در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد ، اظهار کرد: فشار خون بالا یکی از تهدید کننده‌های اصلی سلامتی مردم استان است.

  وی تصریح کرد: هدف اصلی از اجرای این کمپین، غربالگری، ارتقای آگاهی ها و سواد سلامت و نیز درمان موارد فشار خونی بالا با یک رویکرد همه جانبه همکاری‌های درون و برون بخشی و با استفاده از پتانسیل و ظرفیت‌های کلیه دستگاه ها و نیز نهادهای اجتماعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را گامی مهم در تامین، حفظ و ارتقای سلامتی مردم استان بیان کرد و گفت: در این طرح علاوه بر زیرساخت‌های بهداشتی درمانی دانشگاه از قبیل خانه های بهداشت، پایگاههای سلامت، درمانگاهها، بیمارستان ها و کلینیک های وِیژه، پایگاههایی ثابت در محل های پر ازدحام و با دسترسی آسان و با بهره گیری از نیروهای آموزش دیده دایر و به اندازه گیری و ارائه راهکارهای درمانی و کنترلی فشار خون بالا می‌پردازند.

 

یوسفی نژاد ضمن بیان اینکه، این طرح از روز 27 اردیبهشت ماه که روز جهانی فشار خون آغاز و  تا 15 تیر ماه ادامه خواهد داشت، افزود: جامعه هدف در این طرح، افراد بالای  30  سال، زنان باردار و بیماران کلیوی هستند که فشار خون آنها پایش و افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند.

وی با اذعان به اینکه این برنامه در دو مرحله اصلی اجرا می‌شود، تاکید کرد: مرحله اول بیشتر جنبه اطلاع رسانی و هماهنگی دارد و مرحله دوم به اندازه گیری، ثبت، کنترل و بررسی فشار خون بالا انجام می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با تاکید بر لزوم اجرای صحیح و اصولی این برنامه در سطح استان، عنوان کرد: نتایج اجرای این برنامه اطلاعات بسیار خوبی در اختیار خادمین مردم در حوزه سلامت قرار می دهد تا با طرح ریزی نقشه راهی علمی، با بیماری فشار خون بالا مقابله کنند.


در ادامه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن گزارش پاره ای از اقدامات و عملکردها جهت اجرای این برنامه، گفت: در سطح استان   تعداد 73تیم‌ ثابت پیش بینی شده که هر تیم علاوه بر داشتن تخصص لازم، آموزش های لازم را برای اندازه گیری، ثبت و کنترل فشار خون بالا دیده اند.

  فرزام بیدارپور ضمن بیان وظایف کارگروههای اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون بال، خاطرنشان کرد: برگزاری نشست خبری، مصاحبه در برنامه های صدا و سیما، تبلیغ گسترده در سطح استان، نصب و پخش بنرها و پوسترهای مرتبط و اقدامات مربوط به اندازه گیری و کنترل فشار خون بالا از جمله فعالیت‌های برنامه ریزی شده است.

در پایان این جلسه پس از بیان نظرات و پیشنهادات اعضا، در خصوص بهبود فرآیندها و انجام صحیح برنامه، تصمیمات مقتضی اتخاذ شد.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: