• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-2291-5
  • خبرنگار : 68027
  • منبع خبر : گزارش

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان:

سهم استان کردستان از صادرات کل کشور 2.7درصد بوده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: سهم استان کردستان از صادرات کشور از نظر وزنی 1.4درصد و از نظر قیمتی 2.7درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، محمد دره‌وزمی شامگاه امروز(17آذر ماه) در نشست کارگروه توسعه صادرات با اشاره به رشد اقتصادی کشور و استان کردستان نسبت به سال گذشته اظهار کرد: رشد اقتصادی کشور نسبت به سال گذشته 13درصد بوده که این میزان در استان کردستان به حدود 110درصد رسیده است.

وی افزود: کشورهای هدف صادراتی استان کردستان شامل عراق با سهم 98.7درصد، افغانستان 1.1درصد، امارات متحده عربی0.04درصد، فدراسیون روسیه0.04درصد و پاکستان0.03درصد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه سهم صادرات استان کردستان به کشور عراق نسبت به صادرات کل کشور به عراق حدود 7درصد است تصریح کرد: اقلام صادراتی شامل ماهی، حبوبات، گوجه فرهنگی، مصنوعات و مواد پلاستیکی و سیر تازه بوده است.

وی عنوان کرد: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان در 8ماهه سال جاری 703دلار بوده که نسبت به میانگین مشابه 4درصد رشد داشته است.

دره‌وزمی ادامه داد: میزان تحقق اهداف کمی صادراتی در 8ماهه سال جاری حدود 393میلیون دلار بوده و حدود 497میلیون دلار از آن تحقق یافته که نشان دهنده رشد 126درصدی صادرات استان کردستان است.

وی با بیان اینکه سهم استان کردستان از صادرات کشور از نظر وزنی 1.4درصد و از نظر قیمتی 2.7درصد بوده خاطرنشان کرد: از نظر وزنی 100درصد و از نظر ارزشی 80درصد رشد صادرات استان کردستان نسبت به صادرات کل کشور را شاهد بوده ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: صادرات سایر گمرکات که از باشماق و سیرانبند انجام گرفته است 417میلیون دلار بوده که با جمع 497میلیون دلار گمرکات استان، 2.7درصد صادرات کشور را تحقق بخشیده است.

وی با اشاره به اینکه واردات سال جاری کشور 29میلیاردو909میلیون دلار بوده اظهار کرد: این رقم در مقایسه با سال گذشته 14درصد کاهش داشته و پنچ کشور عمده وارداتی شامل هند، چین، کره جنوبی، آلمان، امارات متحده عربی هستند.

دره‌وزمی افزود: متوسط قیمت هرتن کالای وارداتی 1374دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دو درصدی را ثبت کرده است.

وی با بیان اینکه واردات از مرزهای استان کاهش یافته است تصریح کرد: واردات از مرز باشماق 25میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 49درصد کاهش پیدا کرده است و کشورهای مبدا وارداتی به کردستان شامل عراق با 35درصد، ترکیه26درصد، سویس 17درصد، ایتالیا 9درصد و آلمان 8 درصد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان عنوان کرد: عمده کالاهای دستگاه های شرکت توتون و تنباکو سقز و سایر ماشین آلات بوده است.

وی ادامه داد: متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی 3هزارو935دلار بوده که 154درصد نسبت سال گذشته رشد یافته است.

دره‌وزمی با اشاره به کاهش قابل توجه واردات استان کردستان خاطرنشان کرد: سهم استان کردستان از واردات کشور در هشت ماهه سال جاری 0.4وزنی و ارزشی 0.08درصد که هم از نظر وزنی و هم ارزشی کاهش قابل توجهی داشته است.

وی در پایان یادآور شد: ارزش کل مبادلات مرزی استان کردستان 4میلیارد 237 میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته رشد 18درصدی را شاهد بوده ایم.

 

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: