• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-3890-5
  • خبرنگار : 68027
  • منبع خبر : گزارش

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دهگلان:

افزایش سطح آب های زیر زمینی در دهگلان

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دهگلان گفت: با ساخت چند سازه مصنوعی در روستای کریم آباد دهگلان و بنا به گفته های برخی از بهره برداران محلی سطح آب های زیرزمینی این منطقه 8 تا 10 متر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، فرهاد مرادي در جلسه شوراي اداري شهرستان دهگلان که در شهر بلبان آباد تشكيل شد با اشاره به تشريح پروژه آبخيزداري و طرح استاني براي احياء روستاهاي خالي از سكنه پرداخت و اظهار کرد: در سال ٩٦ با ساخت ٣ سازه مصنوعي در روستاي كريم آباد دهگلان سطح آب هاي زير زميني این منطقه ٨ تا ١٠ متر افزايش يابد.

وی افزود: يكي از اهداف اساسي اين طرح حل و رفع مشكلات مردم اين دو روستا به جهت كوتاه كردن دست برخي افراد از تخريب و تصرف منابع طبيعي است زيرا اگر مشكلات معيشتي و مالي بهره برداران حل شود تخريب و تصرف كمتری را شاهد خواهیم بود .

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دهگلان با بیان اینکه حوزه آبخیز اکوسیستمی پیچیده، پویا و به عنوان یک واحد برنامه ریزي و مدیریتی درنظر گرفته می شود، تصریح کرد: باید تمام ابعاد فنی، اجتماعی، اقتصادي، فیزیکی، اکولوژیکی و سازمانی را در فرآیند برنامه ریزي و مدیریت حوزه لحاظ نمود و از آنجایی که بین این ابعاد روابط متقابل و پیچیده اي وجود دارد، براي هماهنگ سازي آنها رویکرد مدیریت یکپارچه آبخیزداری ضرورت است.

وی عنوان کرد: معمولا ذینفعان در مدیریت آبخیز با گزینه ها و اطلاعات مختلفی روبرو می شوند به نحوي که اغلب تصمیم گیري در این شرایط براي آنها دشوار خواهد بود که نیاز است به ذینفعان و بهره برداران اجازه داده شود به صورت فعالانه در فرآیند تصمیم گیري مشارکت کنند و نظرات خود را ارائه نمایند .

پیمان فتاحی، مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان کردستان در ادامه این جلسه با اشاره به ضرورت ورود بهره برداران در مراحل تصمیگیری ادامه داد: با توجه به اهمیت اتخاذ این رویکرد در توسعه پایدار منابع آبخیز کشور، طرح مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوزه های آبخیز با مشارکت مردمی در استان کردستان مورد عنایت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه حوزه مورد بررسي کریم آباد شهرستان دهگلان در اکثر نقاط داراي شرایط اجرای پروژه های آبخیزداری مانند سنگلاخي و آبراهه‌هاي تند است خاطرنشان کرد: پوشش مرتعی با گونه هاي متنوع پتانسيل حوزه را جهت برنامه هاي توسعه گردشگري آشکار مي‌سازد و جهت حفظ موجودي فعلي و توسعه بیشتر اين مناطق اجرای عمليات بيولوژيکي و مکانيکي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است .

مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان کردستان درخصوص رویکرد جدید اجرای برنامه‌های اداره‌کل منابع طبیعی آبخیزداری در پایان یادآور شد: هدف ما تغییر نگرش افراد ساکن روستاهایی‌ست که در اجرای طرح‌های منابع طبیعی پیشقدم هستند تا بتوان دیدگاه بهره برداران در خصوص منابع طبیعی را به مسئولین مربوطه و سایر ادارات دولتی برسانند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: