• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1591-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان عنوان کرد:

جایگاه سی‌ام کردستان در میزان درآمد خانوارهای شهری در سال گذشته

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، گفت: متوسط درآمدهای یک خانوار شهری در استان کردستان در سال گذشته 249 میلیون ریال بوده است که با توجه به متوسط کشوری 367 میلیون ریال، جایگاه سی‌ام را داشته‌ایم.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مسعود سالمی بوکانی شامگاه سه شنبه در کارگروه تنطیم بازار استان کردستان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: شاخص قیمت‌ها را به صورت ماهیانه و هم به صورت سالیانه انجام می‌دهیم و طرح قیمت‌های روستایی را از سال ۵۳ و قیمت‌های شهری را از سال ۵۴ در اختیار داریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۱۱ ناحیه شهری و ۲۱ ناحیه روستایی در استان شاخص قیمت‌‌ها را بررسی می‌کنیم، افزود: در مجموع هر ماه قیمت ۴۷۰ قلم کالا در هر ناحیه شهری و ۱۴۹ قلم کالا در هر ناحیه روستایی اخذ می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان عنوان کرد: در مجموع هر ماه در ۱۱ نقطه شهری نوسانات ۱۲ هزار قلم کالا و در ۲۱ ناحیه روستایی، نوسانات سه هزار و ۱۰۰ قلم کالا بررسی و محاسبه می‌شود.

وی در ادامه اعلام کرد: از سال ۹۰ تا ۹۵ شاخص نرخ قیمت‌های استان کردستان نسبت به متوسط کشوری بیشتر بوده اما در سال ۹۶ نسبت به متوسط کشوری متعادل شده است.

سالمی افزود: از مهرماه ۹۶ تا اسفندماه همین سال، شاخص قیمت‌های استان نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر بوده اما از اسفند ۹۶ تا تیرماه امسال روند متعادلی داشته است.

وی اضافه کرد: از تیرماه امسال مجددا شاخص قیمت‌های استان نسبت به میانگین کشوری بیشتر شده که در مهرماه و آبان ماه بسیار افزایش یافته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان در ادامه اعلام کرد: در مجموع شاخص قیمت‌های شهری و روستایی استان در مهرماه ۱۴۹.۳ درصد بوده که متوسط کشوری ۱۴۴.۱ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: در آبان‌ماه هم شاخص‌های قیمت‌های شهری و روستایی استان ۱۵۴.۸ درصد بوده که متوسط کشوری ۱۴۷.۸ درصد بوده است.

سالمی بوکانی در ادامه سخنان خود به تورم نقطه به نقطه استان هم اشاره و اعلام کرد: در مهرماه تغییرات نرخ تورم نقطه به نقطه استان کردستان در بخش شهری 38.9 درصد بوده که متوسط کشوری 32.8 درصد بوده است، همچنین در آبان ماه این میزان در بخش شهری به 42.5 درصد در استان و در متوسط کشوری به 34.9 درصد رسیده است که به ترتیب در این دو ماه در بخش شهری در جایگاه سوم و دوم کشور و در بخش روستایی در جایگاه اول کشور قرار گرفتیم.

وی به شاخص متوسط هزینه‌های خانوارهای کردستانی و مقایسه آن با متوسط کشوری هم اشاره و خاطرنشان کرد: متوسط هزینه‌های یک خانوار شهری کردستانی در سال 96 حدود 231 میلیون ریال و متوسط کشوری 335 میلیون ریال بوده است که استان 26کشور بودیم؛ متوسط هزینه های یک خانوار روستایی 179 میلیون ریال بوده که متوسط هزنیه‌های کشوری یک خانوار روستایی 165 میلیون ریال بوده و در جایگاه 21 قرار داشتیم.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، با اعلام اینکه متوسط درآمدهای یک خانوار شهری کردستانی در سال گذشته 249 میلیون ریال بوده است که با توجه به متوسط کشوری 367 میلیون ریال، جایگاه سی‌ام را داشته‌ایم، عنوان کرد: متوسط درآمدهای یک خانوار در جامعه روستایی استان در سال گذشته 173 میلیون ریال بوده که با توجه به متوسط کشوری 202 میلیون ریال، جایگاه 22 را در کشور داشتیم.

 

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: