• دوشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-2094-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

برگزاری نمایشگاه تاریخی دیواندره، اقدامی شایسته در معرفی فرهنگ کُردها

یکی از امتیازات ویژه ای که در کشور ایران وجود دارد و بخشی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را به خود اختصاص داده است، داشتن قومیت‌های مختلف و فرهنگ های ریشه‌ای می‌باشد که هر کدام سهمی خاص در شگل کیری فرهنگ متمدن ایران   دارند.

یکی از فرهنگ‌های خاص، ریشه ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردها می‌باشد. این فرهنگ متمدن از نظر وجود و سابقه به مانند ستاره ای است که درخشش آن جلایی به فرهنگ ایرانیان داده است و در دیگر قومیت‌های این کشور به ندرت دیده می‌شود.

در دل این فرهنگ ناب، علاوه بر اینکه سرشار از هنر و زیبایی است و شعر و موسیقی، زبان و آداب و رسوم خاص مردمانش زبانزد جهانیان است، برجستگی‌هایی ریز وجود دارد که فریادگر اصالت ریشه‌ای و  تمدن چندین هزار ساله این قوم است.

در واکاوی این مطلب، وجود طوایف وزین و با اصالت و تاریخی در شهرهای مناطق کردنشین می‌تواند نمودی از اصالت ریشه‌ای کردها را در دوران‌های مختلف نشان دهد؛ در میان این طوایف وزین، بزرگ مردان و شیرزنانی، زیسته‌اند که جلوه گاه شرف و انسانیت، اخلاق و مردانگی بوده اند و نزد مردمان آن دوران به جهت دارا بودن این ویژگی های خاص، از احترام و شان و شوکت خاصی برخوردار بوده اند و لازم است به نسل فعلی و نسل‌های آینده به شایسته ترین وجه ممکن معرفی شوند؛ زیرا بخشی از برجستگی و فخر فرهنگ اصیل کردها مدیون نام و وجود آنان بوده است.

لذا می طلبد در جهت معرفی این چهره های ماندگار همت گمارد. در روزهای اخیر در تالار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، نمایشگاه ملی کردستان فرهنگی با محوریت دیواندره شناسی و اورامان شناسی به روایت تصویر، عکس و اسناد قدیمی با عکس هایی تاریخی از بزرگان طوایف کردها، در جهت شناساندن چهره های ماندگار و تاریخی آنان برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت.

ضمن دستمریزاد و خداقوت به بانیان این حرکت ارزشمند فرهنگی که در جهت معرفی چهره های ارزشی فرهنگ کردها، قدم برداشته اند؛ لازم است از اینگونه اقدامات فرهنگی که در جهت اعتلا و شکوفایی فرهنگ غنی کردستان، حرکت می کند به صورت همگانی حمایت شود تا موجبات دلگرمی فعالین فرهنگی استان فراهم شود و شاهد برپایی نمایشگاه‌های دیگری در موضوعات فرهنگی در سطح ملی باشیم تا ایرانیان، اصالت فرهنگ غنی کردها را نظاره گر باشند .

علی حیدرآقایی، نویسنده و پژوهشگر فرهنگیانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: