• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-2890-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل منابع طبیعی کردستان مطرح کرد؛

امکان ایجاد کمربند سبز با استفاده از درخت سنجد در شهرهای کردستان

مدیرکل منابع طبیعی کردستان گفت: درخت سنجد یکی از ظرفیت‌های استان کردستان است که با استفاده از آن می توان کمربند سبز را در شهرهای استان کردستان ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، سعدی نفشبندی روز یک شنبه در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان که با موضوع جلوگیری از تصرف و تخریب اراضی ملی در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: حفاظت از منابع طبیعی استان بدون مشارکت مردم امکانپذیر نیست که در این راستا در تابستان امسال چهار نفر از نیروهای مردمی هم جان خود را از دست دادند.

وی افزود: خوشبختانه فرهنگ صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی در استان روند رو به رشدی داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان به انجام طرح‌های مطالعاتی بر روی دو محصول سنجد و بیدمشک در استان اشاره و عنوان کرد: درخت سنجد در تمام نقاط استان به صورت پراکنده وجود دارد که در روستاهای ما به عنوان پرچین باغ‌ها از آن استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از درخت سنجد در اطراف شهرها به عنوان کمربند سبز استفاده می‌شود، ادامه داد: این درخت یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی در عرصه‌های منابع طبیعی است که می‌تواند به درآمدزایی خانوارهای عرصه‌نشین ما کمک کند.

نقشبندی اعلام کرد: سنجد یکی از ظرفیت‌های استان کردستان است که با استفاده از آن مقرر شده به صورت آزمایشی در سطح ۱۰۰ هکتار در استان کاشته ‌شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: استان کردستان دارای ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار مساحت است که سطح منابع طبیعی آن یک میلیون و 788 هزار هکتار است.

مدیرکل منابع طبیعی کردستان اعلام کرد: مساحت جنگل‌های استان کردستان 374 هزار هکتار است که 371 هزار هکتار آن طبیعی و بیش از 2 هزار هکتار آن هم دست‌کاشت است.

وی با بیان اینکه شهرهای مریوان و بانه به ترتیب دارای بیشترین مناطق جنگلی در استان هستند، گفت: یک میلیون و 441 هزار هکتار مرتع هم در استان وجود دارد که 48.6 درصد از مساحت استان را مراتع تشکیل می‌دهد.

نقشبندی اضافه کرد: استان کردستان 1.6 درصد از مراتع کشور و 6 درصد از علوفه کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه سخنان خود به آمار پرونده‌های تخریب و تصرف و خلع ید طی چند سال اخیر در استان اشاره و عنوان کرد: در سال 94 بالغ بر یک هزار و 562 هکتار تخریب و تصرف وجود داشته که 734 هکتار خلع ید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی کردستان افزود: در سال 95، یک هزار و 500 هکتار تخریب و تصرف و 592 هکتار خلعیت و در سال 96 هم یک هزار 29 هکتار تخریب و تصرف و 667 هکتار خلعیت صورت گرفته که این آمار در هشت ماهه امسال 921 هکتار تخریب و تصرف اراضی و 844 هکتار خلعیت بوده است.

وی در پایان به نقش موثر مشارکت‌های مردمی در حفاظت از منابع طبیعی اشاره و خاطرنشان کرد: امسال تاکنون فقط یک هکتار آتش سوزی در کوه آبیدر داشته‌ایم که نسبت به سنوات گذشته بسیار کاهش داشته است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: