• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-1890-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

خش خش خزان؛ نوایی دلنواز یا رگباری ملال انگیز؟

خش خش برگ‌های پاییزی برای بسیاری از مردم خوشایند و روح‌نواز است اما در این میان هستند افرادی که به دلیل مشکلات روحی و روانی و افسردگی در فصل پاییز دچار خزان روحی شده و این فضا برایشان آزاردهنده است، به همین خاطر سراغ روانشناسی رفتیم تا بررسی کنیم خش خش خزان؛ نوایی دلنواز است یا رگباری ملال انگیز؟

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، خزان طبیعت و ریزش برگ های پاییزی در خیابان ها حال و هوای متفاوتی به شهر بخشیده است، به هر طرف که می نگری لایه ای از برگ های زرد و نارنجی چشمانت را خیره می کند و قدم که می زنی نوای خش خش خزان گوشت را می نوازد.

ریزش برگ درختان در فصل پاییز، زیبایی خاصی به معابر و پارک های سطح شهر می بخشد و همواره این تصاویر مورد استقبال عموم شهروندان است و به همین منظور طی چند سال گذشته برگهای پاییزی پارک ملت سنندج جمع آوری نشده است.

بررسی حال و هوای پاییزی و ریزش خزان در خیابان ها و معابر شهری دستمایه این گزارش است، چرا که کم نیستند افرادی که با آمدن پاییز حال‌شان بهتر است و شب‌های بلند پاییز را به روزهای بلند تابستان ترجیح می‌دهند.

خزان روح‌نواز برگ‌ها در پارک ملت سنندج

عبدالسلام سپهر، معاون خدمات شهری شهرداری سنندج، در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: ریزش برگ‌های پاییزی در فصل پاییز جلوه زیبایی به فضای شهری داده و موجب ارتقاء روحیه شهروندان هم شده است .

وی افزود: در چند سال اخیر در راستای بهره‌مندی از زیبایی‌های فصل پاییز و بنا به استقبال شهروندان برگ‌های پاییزی در تعدادی از بوستان‌های سطح شهر جمع آوری نمی‌شود .

سپهر با اعلام این خبر که برگ‌های پاییزی امسال در سطح پارک ملت جمع آوری نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اکثر درخت‌های پارک ملت از نوع جوهر است بنابراین ریزش برگ‌های پاییزی نمای بسیاری زیبایی به این پارک داده است .

وی در خصوص جمع آوری برگ‌های پاییزی در سطح معابر هم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ریزش این برگ‌ها در زمان بارش باران باعث مسدود شدن دریچه‌های آب های سطحی خواهد شد بنابراین چندین اکیپ از نیروهای خدمات شهری به صورت ویژه هر روز برگ‌های پاییزی را از معابر و خیابان‌های اصلی سطح شهر جمع‌آوری می‌کنند .

پاییز؛ شگفت ترین تصاویر در قاب هستی

پاییز، فصل سوم سال در فرهنگ لغات به معنای مدت ماندن آفتاب در بروج میزان، عقرب و قوس است. خزان، برگ ریزان، روزگار پیری.

فصل پاییز نه تنها جلوه گر برگ ریزان است كه شگفت ترین تصاویر هزار رنگ سبزینگی ها را قاب هستی می كند، طنین انداز زنگ مهر دانایی و توانایی، آرامشگر روان و صیقلگر ذهن، پیشگام زمستان با بیشماری قطرات بلورین باران و پولك های سپید كه هیچ یكشان شبیه دیگری نیست.

پاییز در میان سه فصل بهار، تابستان و زمستان، كمتر مورد خطابه ها و برنامه ریزان قرار گرفته است. در سیستم سازمانی- اداری جایگاهی برای برنامه داشتن، اعتبار مالی! تبلیغات و اجراییات و موقعیت نمایی طبیعت این فصل نیست كه اگر بود، مثل اطلاع رسانی برنامه های فصول بهاری، تابستانی و زمستانی تداركات و تسهیلات و... سر و صدای شان در همه جا می پیچید.

وصف و احساس برخی مردم درباره تأثیرات ظاهری و معنوی پاییز در ریخت زندگی و حالات روانی انسان، متنوع است. از جمله این كه برگ ریزان پاییزی تلنگری آموزنده به عمر انسان است در فصل سالخوردگی و كهنسالی.

در ادامه گزارش خلاصه نظرات برخی از شهروندان را می خوانید:

یك شهروند، پاییز را هوشیاركننده انسان می خواند كه هر جوانی و زیبایی یك پایان خزان دارد.

فرد دیگری پاییز را بهار عاشقان و ریزش برگ درختان را شبیه دوره سالخوردگی انسان می خواند. یا برعكس، زمان كهنسالی حالتی از برگ ریزان می باشد.

اما یك شهروند سالخورده، پاییز را فصل آرامش می داند و براین عقیده است كه برگ ریزان فصل سوم سال، ذخیره نیرو برای نوبت بیداری و ادامه تحرك دیگربار درختان است.

خش خش برگ‌های پاییزی برای بسیاری از مردم خوشایند و روح‌نواز است اما در این میان هستند افرادی که به دلیل مشکلات روحی و روانی و افسردگی در فصل پاییز دچار خزان روحی شده و این فضا برایشان آزاردهنده است، همان‌طور که در صحبت‌های شهروندان می‌خوانیم که خزان درختان برایشان خبر از پیری و سالخوردگی می‌دهد، لذا به سراغ یک روانشناس رفتیم تا بررسی کنیم خش‌خش برگ‌های پاییزی مثبت است یا منفی؟

همایون قسمتی، روانشناس و استاد دانشگاه در رابطه با تاثیر پاییز بر روان جامعه گفت: با گروه پاییز دوست كاری نداریم، به این دلیل که فصل، فصل آنهاست و حال‌شان عالی است. درباره حالت‌های افرادی صحبت می‌کنیم که با آمدن پاییز، حال‌شان دگرگون می‌شود.

وی افزود: ابتدا درباره نشانه‌ها و تغییرات خلقی پاییززده‌ها صحبت می‌کنیم و بعد هم راهکارهایی برای بهبود حال‌شان ارائه می‌دهیم. هرچند این تغییرات ناگهانی اتفاق نیفتاده و باید به‌تدریج حال و روزشان تغییر کند و شاید مطالعه این مطلب، اولین و بزرگ‌ترین قدم باشد.

این روانشناس بیان کرد: نشانه‌ها در این افراد با بی‌حوصلگی می‌آیند. صبح به سختی از رختخواب برمی‌خیزید و انگیزه‌ای برای کار ندارید.

وی افزود: گاهی دل‌تان می‌خواهد تا آخر شب را در رختخواب بمانید و البته به عکس، گاهی فقط دل‌تان می‌خواهد بیرون بروید و گشت بزنید و از کار دنیا فارغ شوید. این نشانه‌ها بیانگر آن است که افسردگی فصلی ( SAD )سراغ‌تان آمده است.

قسمتی ادامه داد: این حالت‌ها که البته به نشانه‌های کامل‌تر آن هم اشاره خواهیم کرد، معمولا در یک دوره مشخص از سال بروز پیدا می‌کنند و در دیگر فصل‌های سال خبری از آنها نیست.معمولا هم در پایان فصل بهار یا پایان فصل تابستان و آغاز فصل پاییز بیشتر دیده می‌شوند. با پایان یافتن این دوره، نشانه‌ها نیز خودبه خود از بین رفته و حالت‌های شما به وضعیت سابق بازخواهند گشت.

وی گفت: برای افسردگی فصلی، دلایل مستند علمی وجود دارد و ندارد! کمی صبر کنید تا توضیح بدهیم.

این روانشناس تشریح کرد: بعضی از پژوهشگران عقیده دارند تغییر در وضعیت ترشح هورمون‌ها در زمان مشخصی از سال، باعث ایجاد تغییراتی در مغز می‌شود که بروز بیرونی آن، افسردگی فصلی است.درواقع افسردگی فصلی یا SAD از همین تغییرات ناشی می‌شود. این پژوهشگران عقیده دارند تغییر در میزان تابش نور آفتاب چه به لحاظ شدت و چه مدت، باعث کاهش ترشح هورمون «‌سرتونین»، یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های تاثیرگذار روی مسیرهای انتقال پیام‌های عصبی و کنترل‌کننده خلق و خوی افراد یا به ‌قول همه ما، حال و مود ما می‌شود. با ایجاد این تغییر ناخوشایند، اصطلاحا مود فرد تغییر کرده و مانند قبل سرحال نخواهد بود.

وی افزود: در واقع مسیرهای انتقال پیام‌های عصبی مانند قبل درست فعالیت نکرده و تغییرات رفتاری مانند بی‌حوصلگی، کسلی، افت عملکرد، اضطراب و افسردگی و هیجان رفتارهای خلقی نامناسب دیگری در فرد پدید می‌آید.

قسمتی تصریح کرد: نکته جالب اینکه تا وقتی شخص سرگرم بوده و به لحاظ روانی وضعیت مناسبی دارد، این حالت‌ها کمتر دیده می‌شوند اما به محض تنها شدن یا کاهش میزان فعالیت‌های او، این حالت‌ها تشدید می‌شوند.این نکته هم یادتان باشد که هرچند با شروع فصل پاییز نشانه‌ها به شدت بروز می‌کنند اما به تدریج با بلند شدن شب‌ها این حالت‌ها ممکن است تشدید شوند.

نشانه‌ها را بشناسید

این استاد روانشناسی گفت: با بعضی از نشانه‌های ابتلا به افسردگی فصلی آشنا شدید اما نشانه‌ها به همین موارد ختم نمی‌شوند. بنابراین ممکن است در طول فصل پاییز با نشانه‌های دیگری نیز دست و پنجه نرم کنید.

وی افزود: به طور مثال؛کاهش انرژی و توان انجام بعضی کارها به‌ویژه کارهای روزمره و کاهش تمرکز و ناتوانی در انجام درست و به موقع کارهای شخصی و اجتماعی و انجام مسوولیت‌هایی که به عهده شما گذاشته‌اند.

قسمتی خاطرنشان کرد: از دیگر نشانه‌ها می‌توان به سرگیجه و بی‌حالی حتی زمانی که کاری انجام نداده و نشسته‌اید؛ افزایش اشتها، افزایش وزن، افزایش مدت زمان خواب و اشتیاق به خوابیدن-حتی اگر دچار کمبود خواب نباشید- و گرایش به تنها بودن بیش از هر زمان دیگری اشاره کرد. این نشانه‌ها معمولا در دوره افسردگی فصلی پاییز دیده می‌شوند.

گزارش: فرانک کیانپور خبرنگار ایسنا 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: