• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-6594-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

با حضور مردم روستای باینچوب سنندج؛

دهمین همایش منادیان وحدت با محوریت سادات نبوی برگزار شد

دهمین همایش منادیان وحدت با محوریت سادات نبوی با حضور مسئولان استانی و جمع کثیری از مردم روستای باینچوب در مسجد این روستا برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان چهارشنبه شب در این همایش اظهار کرد: مردم کرد و کردستان همیشه مایه سربلندی و افتخار ایران بوده و هستند و به عنوان یک مسئول افتخار می‌کنم که تمام ایام خدمتم را در مناطق اهل سنت مشغول خدمت بوده‌ام.

حجت‌الاسلام مختار کرمی با تبریک ماه مولود و هفته وحدت، از حضور و مشارکت مردم روستای باینچوب و روستاهای اطراف در برپایی این همایش تقدیر کرد و افزود: مردم کرد مردمی قدرشناس و نجیب هستند و اگر مسئولان کرامت و حیثیتی دارند به واسطه مردم است.

وی عنوان کرد: سه سال است که همایش سادات نبوی توسط اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان برگزار می‌شود که نخستین همایش در سنندج، دومین همایش در روستای صلوات‌آباد و سومین همایش امروز به میزبانی روستای باینچوب برپا شد.


وی تصریح کرد: همه سادات افتخارافرین هستند و وظیفه ماست که به عنوان پیروان سنت گرانقدر رسول خدا همواره فرزندان پیامبر را تکریم کنیم.

امام جمعه موقت سنندج نیز در این مراسم اظهار کرد: امام راحل ۱۲ تا ۱۷ ماه ربیع‌الاول را با نام هفته وحدت نامگذاری کردند تا تفرقه و اختلاف را دور کنیم و وحدت و انسجام بین شیعه و سنی پاسداری و تقویت شود.

ماموستا خالدی با بیان اینکه مشکلات موجود جامعه امروز به دلیل دوری از دستورات پیامبر اسلام و اخلاق و رفتار ایشان است، افزود: اگر مسلمانان اخلاق پیامبر را از نظر معنوی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مدنطر قرار دهند مخالفان مسلمانان قطعا ضعیف خواهند شد.

وی با بیان اینکه خداوند متعال در کتاب قرآن کریم به پیامبر اکرم قسم خورده است ،گفت: باید احترام و شخصیت پیامبر را مدنظر قرار دهیم و اگر به فرمایشات پیامبر اکرم و دستوراتش عمل کنیم قطعا سرافراز خواهیم بود.

وی خطاب به برادران شیعه و سنی اضافه کرد: باید برای مقدسات هم احترام قائل شویم تا جامعه کفر و استکبار جهانی نتوانند بر مسلمانان سلطه پیدا کنند.

حجت‌الاسلام محمد سادات معاون امور مذهبی نماینده ولی فقیه کردستان نیز در این همایش اظهار کرد: ۵۲۹ سال از ورود سید احمد باینچوب به این روستا می‌گذرد که حضور ایشان مایه خیر و برکت برای مردم منطقه بوده و همواره مورد تکریم مردم بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه علم جامعه‌شناسی براین باور متفق هستند که سعادت انسان در گرو سه مولفه است، افزود: داشتن رهبر خوب، داشتن مردم خوب و داشتن برنامه مناسب برای اداره جامعه موجب می‌شود که جامعه به سمت سعادت پیش برود.

وی عنوان کرد: نقش رهبری از نقش‌های کلیدی جوامع محسوب می‌شود و نقش ایشان در هدایت جامعه به سعادت و رستگاری بی‌بدیل است.

معاون امور مذهبی نماینده ولی فقیه کردستان یادآور شد: در جوامع مختلف همواره سه دسته در طول تاریخ ادعای رهبری داشته‌اند دسته‌ای با حرف‌های خوب و بدون داشتن اراده، دسته‌ای بدون حرف زدن مناسب و نداشتن اراده و دسته‌ای که از سوی خدا برای رهبری جوامع بشری برگزیده شدند.

حجت‌الاسلام سادات اعلام کرد: ۱۲۴ هزار پیامبر که گل سرسبد آنها ختم رسول، عصاره خلقت و مخلوقات حضرت محمد(ص) بود برگزیده شدند تا مردم را هدایت کنند.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم جامعه از بحران‌های اخلاقی، اقتصادی، پلشتی‌ها و مفاسد دور شود باید کار پیامبر اکرم را ادامه داد و راه و روش ایشان را در پیش گرفت.

وی اضافه کرد: پیامبر اکرم انقلاب اعتقادی، انقلاب آموزشی و سپس انقلاب اخلاقی را در پیش گرفتند و مردم بخاطر اخلاق ایشان دور وی جمع می‌شدند و تابع او بودند.

معاون امور مذهبی نماینده ولی فقیه کردستان با بیان اینکه سبقت در سلام کردن، اقامه نماز، دوست داشتن همسر و خانواده و محبت به آنها از ویژگی‌های پیامبر بود، یادآور شد: پیامبر مکرم اسلام با اخلاق خوب خود جامعه را ساخت و اگر بخواهیم از مشکلات و گرفتاری‌ها نجات پیدا کنیم باید کارگردانی پیامبر خدا و اولیای دین را بپذیریم.

حجت‌الاسلام سادات اعلام کرد: الگوگیری از خواننده، رقاص، فوتبالیست و هنرمند نمی‌تواند انسان را به سنت خدا نزدیک کند و باید سعی کنیم روز به روز به ولایت پیامبر خدا نزدیکتر شویم.

وی در ادامه، سادات را از ذریه پیامبر دانست و اضافه کرد: این افراد می‌توانند اخلاق خوب و سنت پیامبر را در جامعه ترویج و وحدت و همبستگی را بین مردم گسترش دهند.

سیداحسن علوی نیز در سخنانی، اظهار کرد: در عصری که دنیا پر از ظلمت و نادانی بود نور معرفت و هدایت آسمان هستی را روشن کرد و پرچمدار حیات طیبه پا به عرصه وجود نهاد و دلها به وجد آمد.

وی افزود: نور دانایی و توانایی این مژده را داد که تمدن دیگری به وجود می‌آید و تاریخ مشمول تحول عظیمی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: پیامبر اکرم(ص) با تمام سختی‌هایی که برای دین مبین اسلام کشید از کودکی مورد آزار و اذیت کفار بود اما رفتار و برخورد ایشان موجب شد تا بسیاری از امپراطوری‌های کشورهای مختلف در برابر گفتار و رفتار ایشان زانو خم کنند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت و همدلی و همسویی نیاز داریم، گفت: امروز کشورهای استعمارگر به سرکردگی آمریکا ایران را تحریم و علیه ایران اسلامی حرکت می‌کنند و این مهم می‌طلبد که ما بیش از پیش وحدت و همبستگی داشته باشیم.

علوی اعلام کرد: ایران دارای قدرت بازدارندگی در برابر جنگ نامتقارن است اما باید ما مردم ایران وحدت و انسجام خود را که مورد تاکید مقام معظم رهبری در سفر به کردستان بوده است، حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: همایش منادیان سنت حسنه‌ای است که هر سال توسط اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان تکرار می‌شود و تکرار اینگونه مراسم و برنامه‌ها به وحدت و همبستگی می‌انجامد.

وی در پایان گفت: امیدواریم به برکت این ماه مولود مشکلات اقتصادی ایران حل شود و به آرامش و ساحل نجات هدایت شویم.

دهمین همایش منادیان وحدت و سومین همایش سادات نبوی به همت اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان و با همکاری دفتر نماینده ولی فقیه و اداره اوقاف و امور خیریه در روستای باینچوب از توابع سنندج برگزار شد.

دف نوازی و مولودی‌خوانی گروه نوای رحمت و تجلیل از پیشکسوتان روستای باینچوب از جمله برنامه‌های این مراسم معنوی بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: