• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-4793-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

عالم اهل سنت:

موانع برای فعالیت پیروان طریقه نقشبندیه برداشته شود

یک عالم اهل سنت ضمن انتقاد از اینکه امروز علمای پیرو طریقه نقشبندیه جایگاهی ندارند، گفت: گرچه اهل تصوف نیازی به جایگاه ندارند اما باید شرایط حداقلی برای آنها فراهم شود و مانع‌ها برداشته شود.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، شیخ سید محسن حسینی، امروز چهارشنبه(30 آبان) در همایش گرامیداشت مولانا خالد شهرزوری در دانشگاه کردستان، ضمن تقدیر از اقدام دانشگاه در راستای تقدیر و معرفی بزرگان، اظهار کرد: دانشگاه کردستان همواره در راستای تقدیر از علمای کرد گام برداشته است که کاری پسندیده و شایسته تقدیر است.

وی ضمن انتقاد از اینکه جامعه و مسئولان ازعلمای بزرگ اهل تصوف و عرفان به هبچ عنوان یاد نمی‌کنند، افزود: تصوف و عرفان مخالفان زیادی دارند اما باید بدانند تصوفی که ما به آن معتقدیم، مبنای حقیقی دارد و قضاوت در مورد آنها غیرمنصفانه است.

 این عالم اهل سنت عنوان کرد: اتهامات زیادی به اهل تصوف زده می‌شود اما هیچ یک از آنها سند شرعی ندارد و باید به افرادی این اتهامات زده شود که عرفان بدون علم دارند و با اهل تصوف واقعی متفاوت هستند.

وی تصریح کرد: مولانا خالد نقشبندی عالمی برجسته و مدرسی وارسته بوده که خدمات زیادی در کردستان عراق و همچنین کردستان ایران در زمینه عرفان و تصوف و همچنین شعر و ادبیات رسانده است.

ماموستا حسینی به بیان اهمیت اقدامات مولانا خالد در طریقت نقشبندیه و همچنین مریدان ایشان، پرداخت و گفت: مسئولین کشور باید بیندیشند امروز به جز علمای اهل تصوف چه کسانی بازار دین و دیانت را گرم کرده و در حجره ها و بدون هیچ امکاناتی به تدریس دین می‌پردازند.

وی ضمن انتقاد از اینکه امروز علمای پیرو طریقه نقشبندیه جایگاهی ندارند، خاطرنشان کرد: گرچه اهل تصوف نیازی به جایگاه ندارند اما باید شرایط حداقلی برای آنها فراهم شود و مانع‌ها برداشته شود.

این عالم اهل سنت تاکید کرد: ما تصوفی را قبول نداریم که از شریعت خارج شود و اهل قلم وظیفه دارند این عرفان را از سایر عرفان های مسیحی، ارسطویی و ... جدا کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: