• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-4293-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گزارش

معاون غذا و دارو علوم پزشکی کردستان:

تحریم ها تهیه دارو را به مشکلی اساسی در کشور مبدل خواهد کرد

معاون غذا و دارو علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: با توجه به تحریم‌های اعمال شده ناجوانمردانه از سوی دشمن و ادعای عدم تحریم دارو در کشور، متاسفانه با کمبود دارو و غذا مواجه هستیم، لذا تهیه دارو یک مشکل اساسی در کشور خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، بابک قطبی امروز (‌26 آبان ماه) در ششمین جلسه کار گروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت محور، که در سالن همایش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره به اینکه سلامت و ارتقاء مردم، رسالت اصلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان است، اظهار کرد: مبارزه با قاچاق سلامت محور و شرکت در کارگروه های سلامت وظیفه اصلی دانشگاه علوم پزشکی است و با توجه به توانایی هایی که در اختیار دارد در این راستا می تواند صاحب نظر باشد.

وی تصریح کرد: کالاهای قاچاق می‌توانند بر سلامت افراد جامعه تاثیر مخرب بگذارد و فرد را دچار بیمار کند لذا در این راستا سازمانهای مختلف از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی با حضور پر رنگ می توانند تاثیر محصولات مضر قاچاق را به مردم آموزش بدهند.

معاون غذا و دارو علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: وظیفه اصلی سازمانها و دستگاه های پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت محور، آموزش و نهادینه کردن کالاهای قاچاق به افراد جامعه است چرا که زمانی ما می‌توانیم موفق عمل کنیم که آموزش و پرورش در بحث توانمندسازی، محصولات قاچاق و شناخت برچسب سلامت را به دانش آموزان آموزش دهد.

وی گفت: محصولات قاچاق بر سلامت جامعه  ضرر می‌رساند که از جمله می توان به اقلام آرایشی و بهداشتی و دارویی که تهدید کننده سلامت جامعه است اشاره کرد.

قطبی با اشاره به اینکه بهترین دوران شناخت محصولات قاچاق در زمان مدرسه است، افزود: نهادینه کردن این امر توسط آموزش و پرورش برای دانش آموزان می‌تواند در آینده کار متولیان امر را بسیار آسانتر کند.

وی گفت:  رسانه ها، صدا و سیما  و صاحبان قلم در راستای اطلاع رسانی و ایجاد آگاهی قاچاق محصولات سلامت محور به مردم می‌توانند بسیار مفید عمل کنند در واقع ارتقای سواد عمومی و فرهنگ سازی در خصوص عدم مصرف کالاهای قاچاق نیازمند اطلاع رسانی هستیم.

معاون غذا و دارو علوم پزشکی کردستان، عنوان کرد: با توجه به تحریم‌های اعمال شده ناجوانمردانه از سوی دشمن و ادعای عدم تحریم دارو در کشور، اما عقل سلیم تشخیص می‌دهد با توجه به تحریم متاسفانه با کمبود دارو و غذا مواجه هستیم، لذا تهیه دارو یک مشکل اساسی در کشور خواهد بود.

قطبی با بیان اینکه ایجاد نگرانی مردم در نبود دارو متاسفانه موجب احتکار خانگی دارو شده است، ذکر کرد: با توجه به این که 2.5 برابر نیاز کشور دارو توزیع شده اما با انجام احتکار دارو توسط مردم به دلیل انقضای تاریخ مصرف فاسد خواهد شد.

وی با بیان اینکه 95 درصد از داروخانه‌های استان کردستان دارای وجدان کاری ، عرق پزشکی و نبود محصولات قاچاقی هستند، افزود: برای پنج درصد باقیمانده که در راستایی قانون نمی‌توانند انجام وظیفه کنند و سوابق آنها موجود است، نظارت ها را  بیشتر خواهیم کرد.

قطبی گفت: در ماده سه قانون پزشکی عنوان شده کلیه فراورده های تقویتی، مکملی و ویتامین ها که فهرست آنها وزارت بهداشت درمان و آموزش دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده جز اقلام دارویی بوده و فروش فقط در داروخانه جایز است.

وی خاطرنشان کرد: عطاری ها یا مراکز عرضه داروهای گیاهی که تهدید کننده سلامت مردم هستند کد آی سی محصولات شان را باطل می کنیم.

معاون غذا و دارو علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه ورزشکاران، دانش آموزان و اصناف جامعه هدف اصلی ما هستند، افزود: آشنایی آنان با مصرف مکمل‌های دارویی و برگزاری کارگاه های آشنایی با محصولات قاچاق آرایشی و بهداشتی ضرورت زیادی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: