• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-1791-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مانور حفاظت کیفی آب سد قشلاق سنندج برگزار شد

مانور حفاظت کیفی آب سد قشلاق سنندج امروز از محل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان آغاز و در مسیر منتهی به این سد برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، معاون اداره کل پدافند غیرعامل استانداری کردستان در این مانور اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که امروز موردتوجه قرار می‌گیرد بحث پدافند زیستی است که با توجه به اهمیت آن، یک قرارگاه زیستی هم در استان تشکیل شده است.

عبدالله رشیدی پور افزود: باید در مورد نگهداری و حفاظت از آب‌های سطحی فرهنگ سازی صورت گیرد و در این راه ادارات مربوطه به تنهایی نمی‌توانند موفق شوند بلکه مردم نیز باید آنها را کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته فاضلاب ۱۱ روستا به صورت مستقیم وارد دریاچه زریبار مریوان میـشد که مخاطراتی را ایجاد کرده بود، خاطرنشان کرد: سد قشلاق هم همین وضعیت را دارد و فاضلاب تعدادی از روستاها وارد آن می‌شود که باید از این امر جلوگیری شود.

رشیدی پور یادآور شد: مردم باید به اهمیت مسئله حفاظت از منابع آبی توجه کنند و رسانه‌ها نیز در این زمینه فرهنگ سازی کنند.

در ادامه سناریوی مانور حفاظت کیفی آب سد قشلاق اجرا شد که طی آن بعد از اعلام فرضی واژگونی تانکر حمل سوخت در محدوده پل چرندو در بالادست سد قشلاق و ورود مواد سوختی به رودخانه، عوامل مدیریت بحران و اکیپ‌های عملیاتی شرکت آب منطقه ای در محل حادثه و پرتال خروجی تونل انتقال آب سد قشلاق به سنندج(سایت کتوش واقع در 2،5 کیلومتری این سد) حضور یافته و اقدام به بستن دریچه‌های این سایت و قطع آب کردند.

سایت کتوش دارای 2 دریجه خروجی آب با ظرفیت اصلی شش هزار لیتر در ثانیه بوده که در حال حاضر خروجی آن 1500 تا 1750 لیتر در ثانیه است.

سد قشلاق از نوع خاکی سنگریزه‌ای با هسته رسی و حجم آب 224 میلیون مترمکعب در 13 کیلومتری شمال سنندج واقع شده است.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: