• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-3090-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان:

14 هزار و 700 رقبه متصرفی در کردستان وجود دارد/ کشف 9 موقوفه جدید

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: 14 هزار و ۷۱۴ مورد رقبه متصرفی و 2 هزار و 941 رقبه غیرمتصرفی در کردستان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، حجت الاسلام مصطفی نوروزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: وقف زیباترین هدیه و ماندگارترین احسان است و در حال حاضر می‌تواند شاه کلید حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد.  

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۲ هزار و ۱۲۳ موقوفه در استان کردستان وجود دارد، افزود: ۱۴ هزار و ۷۱۴ مورد رقبه متصرفی و 2 هزار و 941 رقبه غیرمتصرفی هم در کردستان وجود دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با اشاره به سنددار کردن دو هزار و 170 رقبه، بقعه متبرکه و امامزاده در استان، عنوان کرد: در سه سال اخیر طرح جامع موقوفات در جهت توسعه و ساماندهی بقاع و اماکن متبرکه استان برای 17 بقعه در استان تهیه شده است.

وی با اشاره به بازسازی و مقاوم سازی بنای بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده یحیی (ع)، حبیبه خاتون (س) و بقعه امامزاده فاضل(ع) در شهرستان بیجار، تصریح کرد: سه طرح سرمایه گذاری هم جهت احیاء، عمران و آبادانی موقوفات در استان به تصویب رسیده است.

حجت الاسلام نوروزی به برگزاری 140 ویژه برنامه در بقاع و اماکن متبرکه استان اشاره و ذکر کرد: 200 نشست تخصصی وقف با حضور روحانیون و ائمه جمعه و بازاریان و اصحاب رسانه و ... در استان برگزار شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان در ادامه به تعداد وقف‌های جدید استان به تفکیک شهرستان‌ها اشاره و اعلام کرد: شهرستان بانه 28، بیجار 34، سنندج و کامیاران 111، سقز 31، قروه 15 و مریوان 69 مورد وقف جدید داشته‌اند.

وی به آمار وقف‌های منفعتی استان هم اشاره و بیان کرد: در شهرستان بانه 16، بیجار 28، سنندج و کامیاران 16، سقز 6، قروه 13 و مریوان 28 مورد وقف منفعتی بوده است.

حجت الاسلام نوروزی ذکر کرد: 9 موقوفه جدید هم در شهرستان‌های کامیاران، سنندج، قروه، سقز و دیواندره در استان کشف شده است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس تولیت تمامی اماکن زیارتی و قدمگاه‌ها با اداره اوقاف است، تصریح کرد: سند شش دانگ قدمگاه خضر زنده در شهر سنندج را داریم و متولی اصلی آن هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با شرکت شش هزار و 500 نفر، خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری اوقاف کشور، دو رتبه برتر کشوری در رشته حفظ کل بانوان و ترتیل آقایان را کسب کردیم.

 

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: