• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-2890-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گزارش

/معرفی کتاب/

چطور نه بگوییم و در جواب بله بشنویم؟

کتاب «چطور نه بگوییم و در جواب بله بشنویم» ، اثر ویلیام یوری و توسط فرخ بافنده ترجمه شده و درباره‌ی هنر بسیار حیاتی «نه» گفتن مثبت در تمامی حوزه‌های زندگی است.

«چطور «نه» بگوییم و در جواب «بله» بشنویم» کتابی برای بهره‌گیری از قدرت «نه» مثبت برای رسیدن به خواسته‌ها است. ویلیام یوری، نویسنده این کتاب مردم‌شناسی خوانده‌است و در مورد طبیعت و رفتار انسان تحقیق و مطالعه می‌کند .

این کتاب درباره‌ی هنر بسیار حیاتی «نه» گفتن مثبت در تمامی حوزه‌های زندگی است، نه به اندازه‌ی بله مهم است، در واقع پیش‌شرط گفتن بله‌ی مؤثر و کارآمد است، شما نمی‌توانید به خواهش کسی بله بگویید، مگر اینکه بتوانید به بقیه نه بگویید .

«نه» امروزه ضروری‌ترین و تأثیرگذارترین کلمه در زبان است که بالقوه مخرب‌ترین کلمه هم هست و گفتن آن از نظر بسیاری از آدم‌ها سخت‌ترین کار دنیاست، با این حال وقتی شیوه‌ی درست استفاده کردن از آن را یاد بگیریم، همین یک کلمه این قدرت را دارد که زندگی ما را به کل دگرگون کند.

 هر یک از ما در لحظاتی از زندگی‌مان مجبوریم نه بگوییم، چه به دوستانمان، چه به اعضای خانواده‌مان، چه به رؤسایمان، چه به کارمندانمان، چه به همکارانمان و چه حتی به خودمان. این مسأله که «آیا نه بگوییم یا نگوییم، و چطور این کار را بکنیم»، کیفیت زندگی ما را تعیین می‌کند. «نه » به احتمال قوی مهم‌ترین کلمه‌ای است که باید یاد بگیریم آن را درست و مؤثر به زبان بیاوریم .

در این کتاب نویسنده بیان می­کند که اکثر ما تا امروز بر پایه این بحث کار کردیم که مشکل اصلی در پشت بحث های ویران­کننده­ی ما، عدم توانایی مان برای رسیدن به بله است ، اما واقعیت آن است که مسئله­ای بسیار حیاتی­تر که سبب می­شود حتی وقتی افراد با هم به توافق می­رسند آن توافق اغلب پایدار یا راضی­کننده نباشد این است که در طول گفت و گو یا به مسائل زیربنایی پرداخته نمی­شود یا آن ها را ماستمالی می­کنند، لذا مشکل همچنان به قوت خود باقی می­ماند.

 به عبارتی مانع اصلی عدم توانایی در رسیدن به بله نیست بلکه ناتوانی در گفتن نه است، خیلی وقت‌ها نمی­توانیم خودمان را راضی کنیم نه بگوییم آن هم درست زمانی که به راستی می­خواهیم این کار را بکنیم و می­دانیم که باید این کار را بکنیم، گاهی هم نه می­گوییم ولی به شیوه­ای که مانع رسیدن به توافق می­شود و روابط را نابود می­کند .

به احتمال زیاد، «نه» مهم‌ترین واژه در فرهنگ لغت است ولی درست گفتن آن سخت‌ترین کار دنیاست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: