• چهارشنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-1790-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گفتگو

زیویه و کرفتو شناسنامه تاریخی کردستان اند

مدیر پایگاه ملی زیویه و کرفتو با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی محوطه های غار کرفتو و قلعه زیویه، گفت: مجموعه کرفتو و زیویه به عنوان دو مجموعه ارزشمند تاریخی در کردستان نیازمند نگاه ویژه مدیران استان است.

صابر وفایی در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان، با اشاره به اقدامات صورت گرفته شده در محوطه غار کرفتو و عملیات اجرایی محوطه قلعه باستانی زیویه، اظهار کرد: عملیات ساماندهی غار کرفتو در سال 96 به پایان رسید و در سال 1397 عملیات اجرایی و احداث پارکینگ، سرویس بهداشتی، کیوسک نگهبانی و اطلاع رسانی و همچنین تابلوهای معرفی این غار تاریخی به صورت دو زبانه به انجام رسید و در محل نصب شد.

وفایی با اشاره به اهمیت تپه باستانی زیویه نیز گفت: عملیات اجرایی و ساماندهی کامل تپه باستانی زیویه پس از فصل سرما شروع خواهد شد.

 وي بهترين راه براي حفاظت و نگهداري از ميراث فرهنگي گذشتگان را شناساندن آن به مردم عنوان کرد و گفت: بهترين راه براي حراست و نگهداري ميراث فرهنگي كردستان شناسايي آن و نوشتن اطلاعات و تاريخچه آثار تاريخي است كه مي تواند در حفظ و حراست از آن میراث موثر واقع شود.

مدیرپایگاه ملی زیویه و کرفتو خاطرنشان کرد: كرفتو يكي از مهمترين بناهاي تاريخي دستكند کشور است كه از نظر معماري بسيار مهم و حائز اهميت می باشد و زيويه نيز يكي از قلعه هاي تاريخي و منحصر به فردي است كه داراي قدمتي مربوط به دوره هاي ماد و مانا مي باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: