• سه شنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-1690-5
  • خبرنگار : 68018
  • منبع خبر : گزارش

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان:

65درصد مصارف آب استان از منابع زیر زمینی تامین می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان گفت: کل مصارف آب استان یک‌هزار و ۶۶ میلیون متر مکعب است که ۶۵ درصد از این میزان منابع زیرزمینی و ۳۵ درصد آن شامل منابع سطحی است .

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، مهندس کامران خرم در نشست با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اینکه   از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بطور متوسط 47 میلی متر بارندگی داشته ایم ، اظهار کرد: تشکیل شرکت آب منطقه‌ای نیز در راستای تامین آب در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی است .

وی با اشاره به اینکه حجم روان آب کردستان از کل بارش‌ها ۱۳.۲ میلیارد است، بیان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بطور متوسط 47 میلی متر بارندگی داشتیم که نسبت به دراز مدت، 86 درصد افزایش نشان می دهد .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان به اعتبارات این شرکت اشاره و گفت : کل اعتبارات مصوب این شرکت در سال 96 سه هزار و 460 میلیارد ریال بو د که از این رقم، 2 هزار و 10 میلیارد ریال آن تخصیص یافت .
خرم  تصریح  کرد: اعتبارات کلی مصوب شده این شرکت در سال 97 هم 2 هزار و 600 میلیارد ریال می باشد که تاکنون یک هزار و 320 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است .
وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی در شرق استان کمتر از غرب است، ذکر کرد:  شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه سطح آب منابع زیرزمینی دشت دهگلان 35 متر افت داشته و این رقم در دشت های قروه و چاردولی به ترتیب 22 و 18 متر است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان  گفت: با انجام طرح های گشت و حفاظت از منابع آب های زیرزمینی و انسداد چاه های غیرمجاز، روند افت سطح آب زیرزمینی دشت های ممنوعه استان را تا حدودی کاهش داده ایم .
وی بیان کرد: کل مصارف آب استان یک‌هزار و ۶۶ میلیون متر مکعب است که ۶۵ درصد از این میزان منابع زیرزمینی و ۳۵ درصد آن شامل منابع سطحی است .
خرم بیان کرد: از یک‌هزار و ۶۶ میلیون متر مکعب آب مصرفی استان ۸۵۰ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی، ۷۰ میلیون متر مکعب در بخش صنعت و ۱۴۴ میلیون متر مکعب نیز در بخش شرب مصرف می‌شود .

وی به حجم ذخایر آب سدهای استان پرداخت و گفت: حجم آب سد قشلاق سال گذشته ۱۶۸ میلیون مترمکعب بود که امسال به ۱۷۳.۸ میلیون متر مکعب رسیده که شاهد افزایش پنج میلیون متر مکعبی آب بودیم .

خرم در پایان با اشاره به اینکه بر اساس اعلام آمارهای ایستگاه های هواشناسی وزارت نیرو، از ابتدای سال آبی مسال تاکنون ۴۷ میلی‌متر بارندگی را در استان شاهد بودیم که نسبت به مدت مشابه دراز مدت بیش از ۸۶ درصد افزایش داشته است، یادآور شد: ۸۰ درصد منابع آب تجدیدناپذیر در حال استفاده است و مشکل منابع آب نداریم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: