• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-1094-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

داور یازدهمین کنگره ملی شعر عاشورایی قروه:

هنرهای اسلامی محملی برای بیان اندیشه‌های دینی هستند

داور یازدهمین کنگره ملی شعر عاشورایی قروه گفت: هنرهای اسلامی محملی برای بیان اندیشه‌های دینی هستند زیرا اندیشه‌های دینی را نمی توان با بیان ساده منتقل کرد و بایستی از زبان هنر بهره گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، عبدالجبار کاکایی روز چهارشنبه در حاشیه یازدهمین کنگره ملی شعر عاشورایی که در قروه برگزار شد، با اشاره به اینکه دو سال است که داوری کنگره ملی شعر عاشورایی قروه را برعهده دارم، اظهار کرد: کیفیت آثار در درجه عالی و بسیار خوب است.

وی افزود: علیرغم اینکه زبان مناطق غرب کشور فارسی نیست اما تنوع و کیفیت آثار رسیده نشان دهنده تلاش جدی در این زمینه برای جذب شاعران بود.

داور یازدهمین دوره کنگره ملی شعر عاشورایی قروه با بیان اینکه توجه به صورت و فرم اثر برای انتقال فرهنگ نکته بسیار مهمی است، عنوان کرد: هنرهای اسلامی محملی برای بیان اندیشه‌های دینی هستند زیرا اندیشه‌های دینی را نمی توان با بیان ساده منتقل کرد و بایستی از زبان هنر بهره گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شعر کُردی سال‌هاست که رشد قابل اعتنایی پیدا کرده است، گفت: یکی از کانون‌های پرتپش شهر کُردی، کرمانشاه است که با حضور چهره‌هایی همچون ابوالقاسم لاهوتی، پرتو کرمانشاهی، کیوان سعیدی، بهزاد کرمانشاهی و بسیاری دیگر از شاعران منطقه غرب کشور، شعر کُردی شکل گرفته است.

کاکایی ادامه داد: شعر مناطق کردنشین رشد بسیاری خوبی داشته است و به اعتقاد بنده اکنون چهره‌های جوان کُردزبان هم تراز شعر معاصر فارسی ایران بلکه حتی یک سر و گردن بالاتر از چهره‌های جدی شعر معاصر کشورمان در عرصه خلق ادبیات موفق هستند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اعلام کرد: آثاری از 100 شاعر شامل 268 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود.

داور یازدهمین دوره کنگره ملی شعر عاشورایی قروه با اشاره به اینکه انتخاب آثار برتر دشوار بود چون همه آثار خوب بودند، خاطرنشان کرد: در نهایت 10 اثر برتر را انتخاب کردیم که در آیین اختتامیه مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: