• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3291-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:

اعتبارات آب کشور نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتبارات آب کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است و باید از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه‌های ملی و استانی اعتباری ویژه اختصاص یابد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، علی مراد اکبری شامگاه امروز چهارشنبه(11 مهر) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کردستان که با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد، اظهار کرد: تمام پروژه‌های آب و خاک در کردستان در دست مردم بوده و خود‌آن را اداره می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آبیاری تحت فشار در کردستان دو برابر میانگین کشوری است، افزود: این مسئله نشان دهنده این است که مردم کردستان آب را هدر نمی‌دهند و قدر آن را می‌دانند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: سهم آب کردستان باید بازنگری شود و به عنوان سند توسعه بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته و بر اساس آن برنامه ریزی و عمل شود.

وی تصریح کرد: 140 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کردستان آبی است که 56 هزار هکتار آن در پایاب شبکه سدها قرار دارد و از این میزان 26 هکتار آن نیز دست نخورده باقی مانده است.

مرادی ادامه داد: باید تخصیص آب کردستان دوباره تعریف شود و در بازنگری جدید نگاهی هم به مواردی که در گذشته مورد غفلت واقع شده داشته و آنها را تصحیح کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اعتبارات آب کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است و باید از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه‌های ملی و استانی اعتباری ویژه اختصاص یابد.

در ادامه نیز مدیرعامل منابع آب ایران اظهار کرد: سهم منابع آب ایران از برنامه پنجم توسعه 6.8 درصد بود که در برنامه ششم توسعه به 3.5 درصد سهم اعتبارات تملک دارایی کاهش یافته است.

محمد حاج رسولی‌ها افزود: اولویت نخست مشکلات حوزه آب در کردستان، تخصیص اعتبار مورد نیاز برای شبکه‌های پایاب سدهاست که سه هزار و 250 میلیارد ریال برای آن مورد نیاز است.

وی اصلاح طرح‌های تکمیلی سدهای استان، انجام پنج پروژه آبرسانی را از جمله پروژه‌های اولویت دار استان دانست و عنوان کرد: برای انجام این طرح‌ها در حوزه آب استان که بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند، سه هزار و 250 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که امیدواریم مجلس ردیف بودجه متمرکزی به آن اختصاص دهد.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: