• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-697-5
  • خبرنگار : 68025
  • منبع خبر : گفتگو

طی سال گذشته و امسال؛

هیچ کانون بیماری دامی در بیجار مشاهده نشده است

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار گفت: با انجام اقدامات مراقبتی و پوشش مناسب طی سال گذشته و امسال هیچ کانون بیماری دامی گروه یک در شهرستان بیجار مشاهده نشده است.

هادی اسکندری در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، با اشاره به پیش رو بودن ۱۴ مهر سالروز دامپزشکی اظهار کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار طی ۶ ماه اول سال جاری در راستای بهداشت عمومی و حفاظت از سلامت شهروندان بیش از ۴۰۰۰ نوبت بازرسی و نظارت از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و رستوران ها و غذاخوری های سطح شهر داشته است.

 وی افزود: اقدامات صورنت گرفته در مدت مذکور، منجر به ضبط و معدوم سازی بیش از ۷۵۰۰ کیلو‌گرم فرآوردهای خام دامی غیر قابل مصرف از مراکز عرضه و رستوران ها شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار بیان کرد: با انجام اقدامات مراقبتی و پوشش مناسب واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان خوشبختانه طی سال گذشته و امسال هیچ کانون بیماریهای دامی گروه یک (تب برفکی، شاربن، آبله، آنفلوانزای فوق حاد، تب کریمه کنگو، لمپی اسکین، بروسلوز طاعون نشخوارکنندگان کوچک) در واحد های اپیدمیولوژیک سطح شهرستان مشاهده و گزارش نشده است.

 

وی با اعلام اینکه اقدام به واکسیناسیون بروسلوز (تب مالت) در ۱۰۰ درصد از واحدهای اپیدمیولوژیک  انجام شده است، تصریح کرد: به جهت مبارزه با بیماری های دامی از اول سال ۹۷ تا کنون ۶۵ هزار نوبت راس مایه کوبی بره و بزغاله علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) در سطح شهرستان انجام شده است که تاثیر به سزایی در کاهش ابتلا به تب مالت انسانی در ۶ ماهه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته در شهرستان بیجار داشته است.

 

اسکندری با ذکر اینکه مایه کوبی بیش از ۲۴۰ هزار نوبت راس دام سبک و ۵ هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی انجام شده است ادامه داد: ۲۴۲ هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری آبله، ۱۰۸ هزار نوبت راس دام سبک و سنگین علیه بیماری شاربن و بیش از ۴۷ هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک ppr) ) انجام شده است .

 

وی در پایان یادآور شد: با این حجم اقدامات مراقبتی و پوشش مناسب واکسیناسیون جمعیت دامی، خوشبختانه طی سال گذشته و امسال هیچ کانون بیماری دامی گروه یک در واحدهای اپیدمیولوژیک شهرستان مشاهده نشده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: