• سه شنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-6494-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

/یادداشت/

هنرمندان در فرهنگ کُردها ماندگارند

فرهنگ در هر جامعه‌ای به مثابه شناسنامه آن جامعه است و این شناسنامه، هویت یک فرهنگ را از لحاظ قدمت و اصالت، هویدا می‌سازد و در واقع به منزله شناختنامه و مرجع عمل می‌کند و با توجه به همین محور، می توان پویایی یک فرهنگ را واکاوی کرد؛ در پیدایش این هویت افراد و نوابغی وجود دارند که مانند خورشید مظهر و نماد روشنایی یک فرهنگ هستند و تاریخ ساز فرهنگ خود شده‌اند.

به همین منوال، در میان کردها نیز، نوابغی وجود دارد که مانند ستاره در آسمان فرهنگ آنان نورافشانی می‌کنند؛ سرزمین کردستان زادگاه علم و حکمت و هنر است، جایی است که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است، جایگاه عارفان، شاعران، نویسندگان و اندیشمندانی که آینه زار تجلی زیبایی بوده اند؛ آنان به فرهنگ کردستان شخصیت و اعتبار داده اند و کردستان را سرزمین اصالت و فرهنگ کرده اند.

بی شک آنان نمادهای تاریخی و فرهنگی کُردها هستند که همواره یاد و نامشان در دل این فرهنگ اصیل جاودانه می‌ماند.

فرهنگ کُردها، هنرمندانی در عرصه‌های مختلف داشته و دارد که همچون هوای تازه نسیم بهاری، به روح انسان طراوت و شادابی می‌بخشد.

کردها میراث دار فرهنگی درخشان و ریشه‌ای هستند که با مطالعه کتاب‌های حوزه تاریخ و فرهنگ کردستان، می‌توان به نقش ممتاز هنرمندانش در استمرار، پایداری و پویایی این فرهنگ پی برد.

هنرمندان در عرصه‌های مختلف هنری، گوهرهای نایابی هستند که باید قدرشان را بدانیم و برایشان احترام خاصی قائل شویم؛ آنانی که در میان ما نیستند باید همواره یاد و نامشان را زنده نگهداریم زیرا بخشی از فرهنگ‌مان مدیون وجود و نامشان است.

در بررسی تاریخ فرهنگ کردها تا زمان حاضر، نام‌های جاودانه‌ای در زمینه‌های ادبی، علمی، هنری، ورزشی و ... وجود دارند که اینک در میان ما نیستند؛ آنان برای پویایی و روشنایی فرهنگ کردها در نبود امکانات حداقلی، بسیار کوشیدند و خوش درخشیدند و در نزد مردم محبوب ماندن و با عزت و افتخار رفتند و همواره نامشان در تارو پود فرهنگ کردها، جاودانه خواهد ماند.

اما باید آن دسته از هنرمندانی که زنده‌اند را ارج نهیم و به وجودشان افتخار کنیم.

خوشبختانه سالهاست در کردستان فرهنگی، انجمنی مردمی و مستقل، به نام انجمن تجلیل از مفاخر کردستان در راستای تجلیل و قدرشناسی از بزرگان و نخبگان حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری کردها، فعالیت می‌کند که باید به بانیان و برگزار کنندگان این حرکت ارزشمند دستمریزاد و خداقوت گفت، زیرا این انجمن سالهاست در راستای تکریم و قدرشناسی، از بزرگواران و گوهرهای عرصه های مختلف هنری کردستان تجلیل به عمل آورده است و وظیفه است اهالی رسانه و مطبوعات، اهالی فرهنگ و هنر در کنار مسئولان فرهنگی استان، از این پویش مردمی، به جهت دلگرمی و استمرار مسیر (از این حرکت فرهنگی که هدفی جز تعالی فرهنگ کردها و زنده نگهداشتن نام بزرگان کردستان ندارد) همواره حمایت کنند.

علی حیدرآقایی، نویسنده و پژوهشگر فرهنگی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: