• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-3894-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

دسترسی آزاد به اطلاعات از مطالبات به حق خبرنگاران است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات برای رسانه ها یک مطالبه به حق است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، جلال قلعه شاخانی در جلسه هم اندیشی رسانه های استان کردستان با نماینده ولی فقیه در استان که با عنوان نقش رسانه در تبدیل تهدید ها به فرصت ها برگزار شد، اظهار کرد:  مطالبه گری و پیگیری مداوم خبرنگاران در عرصه های مختلف مسئولیت ما را سنگین تر می کند.

وی افزود: رسانه ها با جانفشانی های خود در راستای روشنگری تلاش می کنند و ما نیز در قبال جانفشانی ها و مشکلاتشان به عنوان متولی دستگاه رسانه در استان خود را در برابر مطالبات به حق آنها مسئول می دانیم و بابت همه قصور و کمبودها عذر خواهی می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان عنوان کرد:  رفع مشکلات حوزه رسانه، شاید نتواند به نقطه مطلوب برسد اما در تلاش هستیم که با بررسی بیشتر مشکلات این حوزه، ضرورت ها و اولویت ها را برای بررسی در دستور کار کار قرار گیرد.

وی در ادامه از فعالیت ۷۷ رسانه مجوز دار ‌و فعال در سطح استان کردستان خبرداد و بیان کرد: ۵۶ رسانه چاپی در استان فعالیت می کنند که از این تعداد دو روزنامه به نام‌های روژان و سامان‌نامه، ۱۳ هفته نامه، ۸ دو هفته نامه،15 ماهنامه، ۴ دوماهنامه و ۱۲ فصلنامه  و ۴ دو فصلنامه  جزء رسانه های چاپی استان هستند.

وی تعداد خبرگزاری های الکترونیک برخط استان را  که امروزه با اقبال عمومی بیشتری مواجه هستند، ۱۸ رسانه اعلام کرد و افزود: در حوزه رسانه‌های الکترونیکی غیر برخط نیز ۳ فصلنامه در سطح استان مجوز  گرفته و فعالیت دارند.

قلعه‌شاخانی اقتصاد رسانه‌ها را یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه مطبوعات استان دانست و گفت: مشکلات اقتصادی  نه تنها در حوزه رسانه بلکه در حوزه فرهنگ و هنر با آن روبرو هستیم و برهمین اساس در آغاز فعالیت خود یک تیم کاری را برای بررسی این امر به کار گرفته‌ایم.

وی عنوان کرد: توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های این حوزه می تواند در سطح استان تحول ایجاد کند و می طلبد که نگاه جدی تری به اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان اعلام کرد: ما معتقدیم اگر ما استان کردستان را یک استان فرهنگی می‌دانیم باید مبنای اقتصادی و توسعه استان بر پایه حوزه فرهنگ و هنر باشد.

وی به وجود پتانسیل های گسترده حوزه فرهنگ و هنر استان اشاره کرد و افزود: این ظرفیت و پتانسیل فرهنگی می‌تواند  اقتصاد استان را متحول کند اما در مقطع فعلی حوزه فرهنگ و هنر سهم ناچیزی در اقتصاد کشور دارد.

قلعه‌شاخانی افزود: در کشورهایی که خیلی فرهنگ غنی ندارند سهم فرهنگ و هنر در اقتصادشان به 23 درصد می‌رسد این امر می طلبد که نگاه جدی‌تری به مبحث اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم. 

وی با اشاره به دو دلیل اصلی برای مورد توجه قرار  گرفتن امر اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر استان گفت: هم برای رفع مشکلات حوزه فرهنگ و هنر و دغدغه های معیشتی اصحاب فرهنگ و هنر و هم از این جهت که در استانی که فرهنگ غنی به طول تاریخ دارد، باید سهم فرهنگ و هنر در حوزه اقتصاد پررنگ تر باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان عنوان کرد: این تیم کاری که در استان یک پروژه مطالعاتی را در استان آغاز کرده است و  امیدواریم با شناسایی ظرفیت‌های استان بتواند مسیر مطالعاتی را حتی نصفه و نیمه به سرانجام برساند که با تحقق این مهم شاهد شکوفایی در حوزه فرهنگ و هنر و اقتصاد استان باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما خود را پاسخگوی دغدغه های مطرح شده اصحاب رسانه می دانیم، بیان کرد: در این راستا مسئله آموزش و توانمندسازی خبرنگاران به عنوان یکی از دغدغه های اصلی این قشر و همچنین ارتقای سطح سواد رسانه ای تمام افراد جامعه مورد توجه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

قلعه شاخانی اعلام کرد: طبق تفاهم نامه با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی به صراحت اعلام می‌کنیم که برای برگزاری دوره‌های آموزشی به هر تعداد، عنوان و هر میزانی هیچ محدودیت اعتباری نداریم.

وی به توزیع یارانه رسانه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: این یارانه به دو صورت که یکی یارانه‌های مستقیم توسط کارگروهی در وزارت ارشاد تعیین می‌شود، بخشی از طریق آگاهی های رسانه‌ها بوده است و در قالب یک کارگروه در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به اینکه دسترسی آزاد به اطلاعات برای رسانه ها یک مطالبه به حق است که باید مورد توجه قرار گیرد.، یادآور شد: ما پیگیر این مطالبه به حق اصحاب رسانه هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: