• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-9991-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون وزیر صنعت تاکید کرد:

ضرورت ایجاد صنایع پایین دستی برای معادن کردستان

معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه معادن کردستان نیازمند توسعه است، گفت: در کردستان باید صنایع پایین دستی برای معادنی که شناسایی می شوند ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، راضیه لک، امروز در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی استان کردستان، اظهار کرد: سازمان زمین شناسی، نقشه راه و معدن ۳۲ استان کشور را تدوین کرده است.

وی افزود: در این نقشه ویژگی های اجتماعی، اقتصادی، سرزمینی، چالش ها و ظرفیت های استان را شناسایی کرده ایم.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه استان کردستان رتبه ۱۳ از مساحت کل کشور را دارد، عنوان کرد: خوشبختانه کردستان منابع آبی خوبی را هم داراست و میانگین بارندگی آن بالاتر از میانگین بارندگی کشوری است.

وی با بیان اینکه مصرف عمده آب استان در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: حدود چهار درصد از مصرف آب استان باید در بخش صنعت باشد که در اشتغالزایی هم بسیار موثر است.

لک همچنین وضعیت راه های ارتباطی و زیرساخت های این بخش را در استان دارای ضعف دانست و اعلام کرد: کردستان یک درصد از راه های ایران را دارد که حتما باید به زیرساخت های راه آن توجه جدی شود.

وی جمعیت استان کردستان را یک درصد جمعیت کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه تعادل جمعیتی در استان وجود ندارد و مرکز استان دارای بیشترین جمعیت استان است.

رئیس سازمان زمین شناسی تصریح کرد: همچنین کردستان از لحاظ ظرفیت معدنی وضعیت خوبی را داراست و در بخش طلا دارای رتبه دوم، سنگ آهن رتبه چهارم و باریت رتبه سوم کشور را در اختیار دارد.

وی اظهار کرد: استان کردستان را برای کارهای اکتشافی انتخاب کرده ایم و فاز یک و دو نقشه راه استان تاکنون تدوین شده و امیدواریم که فاز سوم را هم به انجام برسانیم.

لک در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: استان کردستان در بخش مخاطرات زمین شناسی همچون سیل، زمین لرزه و ... در پایین ترین رده ها قرار دارد به همین دلیل پتانسیل توسعه را داراست.

وی ضمن تاکید بر اینکه کردستان نیازمند توسعه معادن خود است، خاطرنشان کرد: در کردستان باید صنایع پایین دستی برای معادنی که شناسایی می شوند ایجاد شود.

معاون وزیر صنعت، یادآور شد: سازمان زمین شناسی به بخش خصوصی که علاقمند به کارهای اکتشافی باشند محدوده های اکتشافی را واگذار می کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: