• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2594-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

در راستای حمایت از متون کردی؛

جشنواره تئاتر کردی سقز از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از اعلام فراخوان این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: این جشنواره به متظور حمایت از متون کُردی و تشویق و ترغیب نویسندگان مستعد بومی از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است.

قطب الدین صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، با اشاره به اهداف و اولویت های این جشنواره عنوان کرد: توجه به ادبیات و زبان کُردی به عنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش‌های فرهنگی مناطق کُردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آیین های سنتی در این مناطق و ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه نمایش و عامه مردم از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز است.

وی همچنین بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کُردی را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد.

صادقی با بیان اینکه این دوره از جشنواره به صورت غیر رقابتی همزمان با دهه سوم آبان ماه سال جاری در شهر سقز برگزار می شود، افزود: شرط اصلی حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کُردی است.

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز ادامه داد: هرگروه نمایشی دارای شرایط و ضوابط و مقررات صادره از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سراسر کشور می تواند داوطلب حضور در جشنواره باشد.

وی با بیان اینکه جشنواره به طور جدی از پذیرش آثاری که به هر عنوان در جشنواره ی دیگری توسط گروه داوطلب شرکت کرده باشد معذور است، عنوان کرد: در صورت پذیرش اثر و حتی در زمان برگزاری جشنواره، در صورت اثبات حضور در جشنواره های دیگر، نمایش در هر مرحله ای حذف و هیچ کمک هزینه ای به گروه پرداخت نخواهد شد.

صادقی همچنین گفت: جشنواره در راستای توسعه زیبا شناسی، فرهنگ و هنر کوردی و به متظور حمایت از متون کُردی و تشویق و ترغیب نویسندگان مستعد بومی از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است و گروه های خارج از کشور با ارسال فیلم نمایش می توانند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز با اشاره به گاهشمار جشنواره اذعان کرد: متقاضیان حضور در جشنواره تا ١٥ مرداد سال جاری فرصت دارند دو نسخه از متن مورد نظر را به دبیرخانه ارسال کنند.

وی با بیان اینکه تمامی متون رسیده به دبیرخانه جشنواره که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند مسقیماً به مرحله بازبینی جشنواره راه خواهند یافت، خاطرنشان کرد: آثار پذیرفته شده در جشنواره توسط هیئت بازبین همزمان با ١٥ آبان امسال اعلام می شود .

صادقی تصریح کرد: به منظور تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی جشنواره و تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی و توجه ویژه به اندیشه های فاخر هنری، جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار می شود .

وی با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره به گروه های راه یافته حداقل ٣٠ و حداکثر ٥٠ میلیون ریال ورودی پرداخت می کند، اعلام کرد: جشنواره از سه کار برتر به انتخاب کارشناسان برای اجرا در شهرستان های دیگر تا سقف ٥٠ میلیون ریال حمایت می کند .

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از معرفی دو کار برگزیده این جشنواره به جشنواره بین المللی تئاتر فجر خبر داد و خاطرنشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه  جشنواره واقع در کردستان – سقز – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر کوردی سقز مراجعه و یا با شماره تلفن – ٠٨٧٣٦٢٢٢٢٦٦ تماس بگیرند.

پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می شود.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: