• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2194-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس دانشگاه کردستان اعلام کرد:

جلد سوم و چهارم مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج رونمایی شد

رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه تا کنون 37 جلد کتاب در پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان چاپ و منتشر شده است، گفت: در جدیدترین فعالیت پژوهشی پژوهشکده جلد سوم «حه‌له‌بی سازی» و جلد چهارم «زه‌ر‌نگه‌ری» از مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج (پیشه کونه‌کانی شاری سنه) منتشر شد.

فردین اخلاقیان‌طاب در گفت و گو با ایسنا، منطقه کردستان با اعلام این خبر، اظهار کرد: بحث توسعه یکی از مباحث مطرح جوامع کنونی است که در شرایط امروزی معنایی متفاوت با معنای قدیمی خود یافته است.

وی با ذکر اینکه توسعه فرهنگی و اجتماعی بخش شایان توجهی در توسعه است، گفت: با توسعه فرهنگی و اجتماعی است که جامعه می تواند کنترل مؤثرتری در محیط طبیعی و اجتماعی داشته باشد.

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه بر اساس تعریف یونسکو از توسعه فرهنگی، توسعه و پیشرفت زندگی جمعی یک اجتماع با هدف تحقق ارزش های فرهنگی هماهنگ شده با توسعه اقتصادی و اجتماعی تحقق می یابد، تصریح کرد: نیل به این مهم با توجه به «توسعه درون‌زا» و پرداختن به ارزش های خودی، بومی و ملی مورد تأکید است.

وی با اشاره به اینکه توسعه فرهنگی در هر کشور متفاوت است، خاطرنشان کرد: کشورها و جوامع می توانند با تکیه بر سنت تاریخی خود، توسعه فرهنگی مخصوص خود را کسب کنند.

اخلاقیان‌طاب تحقق این مهم را نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی در کنار پژوهش و تحقیق دانست و یادآور شد: پروژه مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج که به اهتمام و تلاش آقای فریدون حسین‌پناهی صورت گرفته است یکی از بهترین نمونه های توسعه فرهنگی مبتنی بر ارزش هاست.

وی در پایان با اشاره به اینکه پروژه مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج به اهتمام و تلاش پژوهشگر «فریدون حسین‌پناهی» صورت گرفته است، یادآور شد: جلد نخست این مجموعه با عنوان «ئاسنگه‌ری» و جلد دوم با عنوان «مسگه‌ری» پیش از این منتشر شده بود و جلد سوم تحت عنوان «حه‌له‌بی سازی» و در نهایت جلد چهارم که مختص شغل «زه‌ر‌نگه‌ری» و همگی از سری مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج (پیشه کونه‌کانی شاری سنه) بوده، توسط پژوهشکده کردستان شناسی منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: