• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-1893-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

یاد بگیرید که به درون خود گوش کنید

یک کارشناس علوم تربیتی در کردستان با اشاره به اینکه گوش دادن به احساس دورنی و تمایلات آن می‌تواند تضمین کننده سلامتی روحی و جسمی هر فرد باشد، گفت: انسان‌های سالم، انسان‌های خوشحالی هستند که احساس بهتری نسبت به خود دارند.

ثریا زارعی در گفت و گو با ایسنا، منطقه کردستان با بیان اینکه انسان پس از غذا خوردن احساس پرانرژی بودن می‌کند، اظهار کرد: به دلیل باقی ماندن این انرژی در بدن است که انسان ساعت‌ها به خوردن نیازی پیدا نمی‌کند.

وی با ذکر اینکه داشتن احساس خوب نیز مانند تجربه سیری است که پس از خوردن غذا حاصل می‌شود، افزود: یکی از شایع‌ترین مواردی که هر کسی می‌تواند آن را تجربه کند، اعتماد به احساسی است که نسبت به خود دارد، چرا که این احساس پس از گذر از تجربیات شخصی فرد در شرایط خاص کسب شده و در زندگی کاربردی می‌شود.

این کارشناس علوم تربیتی با اشاره به اینکه احساس رضایت و خوب داشتن یکی از عوامل شادی‌آفرین است، تصریح کرد: برای کسب رضایت شخصی نیاز است که به خودتان اهمیت دهید و در عین حال این اقدام به معنای خودخواهی تعبیر نشود.

وی با اعلام اینکه اهمیت دادن به خود بسیار ساده است، گفت: در گیر و دار مشغله‌های امروزی و هم‌چنین سیطره تکنولوژی به زندگی معاصر باید تلاش کرد تا وقفه‌ای را در این میان ایجاد شده را از بین برد و در عوض فرصت‌هایی را برای رسیدگی به امور شخصی و حتی استراحت مطلق اختصاص داد.

به گفته زارعی زمانی که ما تصمیم می‌گیریم نسبت به خود قائل به اهمیت و ارزش شویم، در واقع به خود این فرصت را می‌دهیم که در شناخت خود، نیازها، علایق، آرزوها و حتی مواردی که از آن متنفر هستیم، به خودآگاهی رسیده و در تقویت یا رفع آن‌ها تلاش کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همهٔ ما بخش‌هایی در درونمان داریم که عارتی بوده و متعلق به خودمان نیست، ادامه داد: زندگی‌های امروزی و جو حاکم بر آن شرایطی را فراهم ساخته که ما در بسیاری از موارد به طور ناخودآگاه در تلاش برای کپی‌برداری از زندگی دیگران باشیم.

این کارشناس علوم تربیتی بهترین مثال برای این امر را الگوگیری از سلبریتی‌ها و بازیگران یا حتی افرادی که در جامعه شاخص هستند و یا اینکه فردی از میان دوستان دانست و گفت: هر فرد باید آگاه باشد که این الگوگیری محدود به مواردی شود که در زندگیش کاربردی دارد نه اینکه تمام هم خود را برای تبدیل شدن به فردی که می‌بیند، بکار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر فردی نسبت به الگوگیری از این اشخاص زیاده روی کند دچار از خود بیگانگی می‌شود، تصریح کرد: هر کدام از ما دارای خصایص منحصر به‌فردی هستیم که ما را متمایز از سایرین می‌کند بر این اساس باید تلاش کنیم تا خود واقعیمان را یافته و در راستای تقویت جنبه‌های مثبت آن گام برداریم.

زارعی با ذکر این نکته که باید یاد بگیریم که به احساس و خواسته درونی خود گوش دهیم، خاطرنشان کرد: احساسات ما بهترین فیلتر برخوردی با مسائل هستند، چرا که هر فرد به خوبی می‌داند که چه می‌خواهد و چه احساسی از این خواستن در انتظار اوست.

وی با تأکید بر لزوم توجه به ویژگی‌های شخصی و تفاوت‌های فردی، یادآور شد: با شناسایی و تقویت این ویژگی‌ها می‌توان زندگی متمایز و در عین حال خوشایندی را ساخت که در آن علاوه بر حضور رفتارهای جمعی، چارچوبی خاص و فردی که بر اساس احساس شخصی فرد نسبت به خودش شکل گرفته است را ساخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: