• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-3791-5
  • خبرنگار : 68026
  • منبع خبر : گزارش

/معرفی ظرفیت های الگوی نوین طرح توسعه مشاغل خانگی/

گلیم بافی، قدیمی‌ترین و پررونق‌ترین مشاغل خانگی در کردستان

گلیم‌بافی از دیرباز یکی از مشاغل خانگی بوده که زنان و مردان در خانه مشغول بافت آن بوده اند و جزو قدیمی ترین و پر رونق‌ترین مشاغل خانگی محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، گلیم کردستان یا همان گلیم سنه از لحاظ بافت، رنگرزی طرح و نقش، مواد اولیه و اندازه بسیار حائز اهمیت است و تمامی مواد اولیه آن در استان کردستان فراهم می‌شود.

گلیم دستباف یکی از هنرهای زیبایی مردم کردستان است که با نقش بستن تار وپودهای آن  هنر مردم این خطه از غرب کشور به نمایش گذاشته می شود

گلیم بافی را می توان در منزل انجام داد و هیچ نیاز به تکنولوژی خاص و یا کارگاهی نیست، اکنون با کمی سرمایه می توانید یک کارگاه گلیم بافی راه اندازی کنید و بر همین اساس می توان گفت که گلیم بافی یک کسب و کار خانگی است که به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد محسوب می شود.

جهاددانشگاهی استان کردستان در تلاش است تا در راستای رسیدن فرد به موقعیت شغلی برتر در بازار کار، رشته «گلیم بافی» را به عنوان تسهیل‌گر در حوزه مشاغل خانگی و با ارائه خدمات توانمندسازی(آموزش و مشاوره) به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار دهد و فرصتی را ایجاد کند تا علاقه‌مندان در این زمینه، کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و از طریق اتصال به برندها و پشتیبانان ملی و استانی، محصولات(کالا و خدمات) خود را به فروش برسانند.

گلیم بافان امروزه می توانند با پشتیبانی ملی و فروشگاه های اینترنتی همچون "کورد کالا"، بازارچه های محلی و پشتیبانان فعال استانی به دنیای بازار در هر کجای این دیار متصل شوند و گلیم خود را با بهترین قیمت و به دور از واسطه گری به بازارهای کشوری ارسال کنند .

همچنین دایر کردن بازارچه های محلی در شهرستان های استان هم می تواند فرصتی مناسب برای تولیدکنندگان مشاغل خانگی باشد که به صورت مستقیم و بدون واسطه، محصول خود را به فروش برسانند.

امر توانمندسازی در این حوزه قابل اهمیت است؛ بر همین اساس در سامانه ای که توسط جهاددانشگاهی راه اندازی شده، توانایی متقاضیان در حرفه درخواستی را بررسی و در خصوص رشد آن، کلاس های آموزشی نیز برای گلیم بافان در نظر می‌گیرد.

این سامانه باتوجه به بررسی و رزومه گلیم بافان، شرایط بازار و اتصال آن را برای تمام این افراد که در آن عضو هستند، فراهم می کند.

علاقمندان می توانند برای شرکت در این پروژه کارآفرینی با مراجعه به سامانه طرح توسعه مشاغل خانگی به آدرس www.inhb.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: