• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-993-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان:

ضرورت مستندسازی دانش‌های بومی و محلی به عنوان محور توسعه

رئیس پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان با اعلام اینکه مستندسازی دانش‌های بومی و محلی به عنوان محور توسعه ضروری است، گفت : امروز کارگزاری در توسعه محلی به عنوان معیار اصلی در ارزیابی رسالت اجتماعی و فرهنگی مراکز دانشگاهی و پژوهشی به‌شمار می‌آید.

«امید قادرزاده» در گفت و گو با ایسنا، منطقه کردستان اظهار کرد: امروزه رسالت و کارکرد دانشگاه‌ها از کارکرد صرفاً آموزشی خارج شده و مبحث رسالت اجتماعی و فرهنگی به عنوان شاکله وظایف نوین دانشگاه‌ها مطرح است.

وی با بیان اینکه بر این اساس بخشی از هویت و اصالت دانشگاه منوط به برقراری پیوند با جامعه و توجه به آیین، سنن و فرهنگ جامعه می‌باشد و آن را در تمام اجزاء خود بازنمایی عالمانه نماید، افزود: امروز کارگزاری در توسعه محلی به عنوان معیار اصلی در ارزیابی رسالت اجتماعی و فرهنگی مراکز دانشگاهی و پژوهشی به‌شمار می‌آید.

رئیس پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه دغدغه‌مندی و مسئله‌محوری از الزامات دانشگاه‌ها در عصر کنونی است، گفت: خوشبختانه دانشگاه کردستان و پژوهشکده کردستان‌شناسی فعالیت‌های خود را در همین راستا سامان‌دهی کرده است.

وی با بیان اینکه چاپ 37 کتاب در پژوهشکده کردستان‌شناسی و برگزاری ده‌ها نشست و کنفرانس ملی و بین‌المللی و هم‌چنین نشست‌های تخصصی، گویاترین برهان بر اثبات این ادعاست، ادامه داد: چاپ کتاب‌ در حوزه ادبیات و فرهنگ کردی یکی از مباهات و افتخارات پژوهشکده کردستان‌شناسی است که با همت جمعی تمامی دست‌اندرکاران و دلسوزان این حوزه محقق شده است.

قادرزاده با اشاره به اینکه راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کُردی و برخی رشته‌های مرتبط با فرهنگ و هنر کردستان در دانشکده هنر و معماری و ارتقاء جایگاه پژوهشکده کردستان‌شناسی، نشانگر قرارگیری دانشگاه در مسیری است که مزین به فرهنگ و هنر غنی کُردی است.

وی در ادامه با ذکر این نکته که بعد از سال 1392 به بعد، شناساندن دانش بومی و محلی در دانشگاه کردستان کلید خورد، اظهار کرد: از جمله موارد پژوهشی مورد تأکید پژوهشکده کردستان‌شناسی توجه به پیشه‌های کهن و سنتی و هم‌چنین طب سنتی است.

رئیس پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان با اعلام اینکه معرفی پیشه‌های کهن مناطق کُردنشین، می‌تواند منبع غنی برای معرفی و شناخت تاریخ  مدنیت  و فرهنگ کار باشد، افزود: مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج خط بطلانی بر ادعای نبود فرهنگ کار در کردستان خواهد کشید و جایگاه کار و پیشه از قدیم ایام در کردستان را یادآور می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه پروژه مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج به اهتمام و تلاش پژوهشگر «فریدون حسین‌پناهی» صورت گرفته است، یادآور شد: جلد نخست این مجموعه با عنوان «ئاسنگه‌ری» و جلد دوم با عنوان «مسگه‌ری» پیش از این منتشر شده بود و جلد سوم تحت عنوان «حه‌له‌بی سازی» و در نهایت جلد چهارم که مختص شغل «زه‌ر‌نگه‌ری» و همگی از سری مجموعه کتاب‌های مشاغل قدیمی سنندج (پیشه کونه‌کانی شاری سنه) بوده، توسط پژوهشکده کردستان شناسی منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: