• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1194-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مرحله نهایی مرمت فرش‌های 130 ساله حسینیه بیجار آغاز شد

فاز پایانی عملیات مرمت و بهسازی فرش‌های حسینیه شهرستان بیجار توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان شروع شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کار مرمت و بهسازی فرش‌های حسینیه شهرستان بیجار که از سال 94 توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان آغاز شده بود وارد مرحله پایانی شد.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیجار ضمن اعلام این خبر گفت: این فرش ها بر اساس نوشته ای که بر روی قسمت سرانداز آن هویدا است دارای قدمتی 130 ساله هستند که توسط چندین زن استاد کار بافنده در روستای حلوایی و به سفارش و دستور علیرضا خان امیر تومان حاکم وقت بیجار جهت وقف در مجالس عزاداری خامس آل عبا بافته شده است.

محمد ابراهیم الیاسوند، در ادامه به بافته و نقشه منحصر به فرد این فرش ها اشاره و عنوان کرد: مساحت تقریبی این فرش ها که چهار تخته هستند حدود 110 متر مربع بوده که با در کنار هم قرار دادن آنها حاصل می شود؛ نقشه سرانداز و حاشیه های ماهی در هم بزرگ حلوایی و نقشه زمینه فرش هندسی اسلیمی سرداری است که این نقوش مختص به منطقه بیجار هستند.

وی ذکر کرد: این فرش ها که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند پس از جذب اعتبار، کار مرمت آنها در سال 94 آغاز و در سال های 95 و 96 ادامه یافت که فاز تکمیلی این عملیات توسط استاد رسول رفوگر حق، هم اکنون در حال اجراست.

مسئول اداره میراث فرهنگی بیجار در پایان به کیفیت و شهرت جهانی فرش بیجار اشاره کرد و گفت: جهت نگهداری و حفاظت از این فرش ها، برنامه احداث موزه فرش در دستور کار این اداره قرار دارد که مراحل اداری و جذب اعتبار آن در حال اتمام است و به زودی به مرحله اجرایی می رسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: