• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-594-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

نام‌گذاری یک روز در تقویم گردشگری کردستان به نام «توت‌فرنگی»

فرماندار سنندج، از نام‌گذاری یک روز در تاریخ محلی کردستان به نام «توت‌فرنگی» خبر داد و گفت: از این پس جشنواره توت‌فرنگی در تقویم گردشگری شهرستان سنندج ثبت و هرساله برگزار می‌شود .

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، استان کردستان با مساحت 29.137 کیلومتر مربع در غرب کشور ایران قرار گرفته که اقتصاد کشاورزی آن به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های طبیعی، زیرساخت‌های عمرانی، ساز و کارهای پشتیبانی و سیاست‌گذاری‌های برخاسته از رسوم اجتماعی و فرهنگی کشاورزان و تولیدکنندگان این منطقه به عنوان شاهرگ حیاتی توسعه این استان شناخته می‌شود.

41648 هکتار از کل مساحت اراضی زراعی استان کردستان به کشت انواع محصولات باغی اختصاص داده شده که بالغ بر دو هزار و 900 هکتار آن به کشت توت‌فرنگی اختصاص داده شده است و نتایج حاصله از این تلاش، کردستان را به قطب توت‌فرنگی کشور تبدیل کرد، به‌گونه‌ای که طبق آخرین اعلام سازمان جهاد کشاورزی 75 درصد توت‌فرنگی کشور توسط استان کردستان تولید و تأمین می‌شود.

توت‌فرنگی از جمله محصولات بومی منطقه بوده که علاوه بر جنبه اقتصادی در بین مردم منطقه دارای محبوبیت و احساس تعلق‌خاطر خاصی است، این مهم مسئولان و متولیان استانی را بر آن داشت تا سالانه در قالب برگزاری مراسم شکرگزاری برداشت محصول، همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های ملی و محلی این گل سرسبد محصولات باغی کردستان را معرفی و پتانسیل‌های خاص آن مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد.

خوشبختانه اهمیت این مقوله تا بدان‌جا مطرح شد که «محمدابراهیم زارعی» فرماندار سنندج، از نام‌گذاری یک روز در تاریخ محلی کردستان به نام «توت‌فرنگی» خبر داد و گفت: از این پس جشنواره توت‌فرنگی در تقویم گردشگری شهرستان سنندج ثبت و هرساله برگزار خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه نخستین جشنواره توت‌فرنگی کردستان در روستای شیان از توابع بخش سیروان برگزار می‌شود، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره شناساندن توت‌فرنگی کردستان و به موازات آن معرفی جاذبه‌های گردشگری منطقه است.

زارعی با بیان اینکه توت‌فرنگی کردستان بسیار متفاوت است و این محصول می‌تواند منبع درآمدی مناسب برای تولیدکنندگان باشد، تصریح کرد: ایجاد صنایع مرتبط و تبدیلی به معرفی این محصول در سطح کشوری و جهانی کمک خواهد کرد که علاوه بر توسعه کشت آن در استان، زمینه اشتغال و درآمد نیز ایجاد خواهد شد.

فرماندار سنندج با ذکر اینکه نخستین جشنواره توت‌فرنگی در روز ششم تیر ماه‌جاری در روستای شیان از توابع بخش سیروان برگزار می‌شود، تصریح کرد: این روز از سال آینده در تقویم گردشگری منطقه ثبت و به صورت سالانه برگزار خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: