• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2694-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

کردستان؛ قطب اصلی صنایع‌دستی کشور

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کردستان گفت: کردستان با پتانسیل‌های موجود در رشته صنایع‌دستی و دارا بودن 14 هزار نفر تولیدکننده به‌صورت مستقیم و حدود 90 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم یکی از قطب‌های بزرگ صنایع‌دستی کشور محسوب می‌شود .

اسعد ساعدپناه در گفت‌وگو با ایسنا بابیان اینکه کسب‌وکار خانگی به بخشی از کسب‌وکارها گفته می‌شود که ممکن است لزوماً مشارکت همه اعضای خانواده را در برنداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به فعالیت اقتصادی مشغول باشند اظهار کرد: ازنظر سازمان بین‌المللی کار، وجود کسب‌وکار در منزل به‌عنوان مشاغل خانگی محسوب می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که کسب‌وکار خانوادگی، به کسب‌وکارهایی اطلاق می‌شود که فعالیت‌های اجرایی (مدیریتی – مالی) و عملیاتی آن‌ها بر عهده اعضای یک یا چند خانواده باشد و تصمیمات استراتژیک و سرنوشت‌ساز در مورد شرکت یا کسب‌وکار توسط آن‌ها اتخاذ شود .

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کردستان افزود: مشاغل خانگی را می‌توان به مشاغلي كه با عضويت اعضاي خانواده در فضاي مسكوني و در قالب يك طرح کسب‌وکار مجاز بدون مزاحمت و ايجاد اخلال در آرامش واحدهاي مسكوني هم‌جوار شكل می‌گیرد، اطلاق کرد.

صنایع‌دستی، رکن اصلی مشاغل خانگی

وی بابیان اینکه صنایع‌دستی رکن اصلی مشاغل خانگي است افزود: می‌توان خانه‌ها را محلی برای تولید صنایع‌دستی تبدیل کرد و این‌گونه صنایع احتیاج به فضای زیاد و یا دستگاه‌هایی خاص نداشته و به‌راحتی می‌توان اتاقی از منزل را به کارگاهی کوچک تبدیل کرد .

ساعد پناه تصریح کرد: کشور ما به دلیل پیشینه فرهنگی و تاریخی خود، کشوری توانمند در زمینه صنایع‌دستی ارزیابی می‌شود به نحوی که ایران به همراه هند و چین، سه قطب برتر صنایع‌دستی در جهان شناخته می‌شوند .

وی افزود: از ویژگی‌های تولید صنایع‌دستی می‌توان به امكان فعاليت در فضاهاي محدود، استفاده از مواد اوليه در دسترس، ابزار و تكنولوژي ساده و ابتدايي، مهارت مبتني بر آموزش سینه‌به‌سینه و نیاز به سرمایه‌گذاری کم اشاره کرد.

کردستان، قطب بزرگ صنایع‌دستی کشور

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کردستان ادامه داد: کردستان با پتانسیل‌های موجود در رشته صنایع‌دستی و دارا بودن 14 هزار نفر تولیدکننده به‌صورت مستقیم و حدود 90 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم یکی از قطب‌های بزرگ صنایع‌دستی کشور محسوب می‌شود .

  ساعد پناه اشاره کرد: در این راستا طرح مشاغل خانگی می‌تواند به هنرمندان و تولیدکنندگان به‌عنوان یکی از حمایت‌های مهم دولت به جهت تجهیز کارگاه و ابزار تولیدی کمک قابل‌توجهی کند .

وی اظهار کرد: تولیدات برجسته صنایع‌دستی در استان کردستان مجموعه دست بافته‌های داری (قالی و گلیم) و هنرهای چوبی نازک‌کاری، تخته‌نرد، صفحه شطرنج، معرق و... است که بخش عظیمی از تولیدات استان را شامل می‌شود .

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کردستان بیان کرد: تمام صنعتگرانی که مشغول تولید نوعی از صنایع‌دستی در سطح استان هستند، می‌توانند با داشتن کارت‌های شناسایی و پروانه‌های انفرادی و کارگاهی از معاونت صنایع‌دستی استان بر اساس رشته‌ فعالیت تسهیلات دریافت کنند .

ساعد پناه بیان کرد: برنامه‌های توسعه صنایع‌دستی در راستای حمایت از فروش و بازرگانی محصولات تولیدی در دستور کار قرار دارند که کمک قابل‌توجهی به این بخش خواهد شد که از جمله آن‌ها ایجاد بازارچه دائمی برای فروش محصولات صنایع‌دستی و همچنین کمک به توسعه گردشگری استان را نیز شامل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین رونق بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی و ایجاد برند تولیدات صنعتگران دیگر راهکارهای کمک به توسعه صادرات و فروش صنایع‌دستی است .

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کردستان خاطرنشان کرد: برنامه‌های پژوهشی نیز با مستندسازی، مستند نگاری، مطالعاتی بنیادی در این بخش و ارائه راهکارهای لازم می‌توانند به توسعه صنایع‌دستی کمک کنند.

وی در پایان یادآور شد: در کنار این‌گونه فعالیت‌ها آموزش رشته‌های صنایع‌دستی در قالب آموزش‌های شاغلین و آموزش‌های مقدماتی در شهرها و روستاهای سطح استان در حال انجام است که در پیشبرد اهداف و تولیدات صنایع‌دستی می‌توانند به رونق اقتصادی استان منجر شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: