• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6590-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اعلام کرد:

بروز 54 درصد آتش‌سوزی‌های 50 ساله گذشته در منطقه زاگرس

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان با اشاره به اینکه 54 درصد آتش‌سوزی‌های 50 ساله گذشته کشور در منطقه زاگرس رخ داده است، بر لزوم بکار گیری  مشارکت مردمی برای حفاظت از عرصه‌های ملی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، سعدی نقشبندی عصر امروز در جلسه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی که در جهادکشاورزی کردستان برگزار شد، اهم اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در راستای پیشگیری، کنترل و اطفاء حریق را شامل تشکیل ستاد و کارگروه تخصصی برنامه ریزی و اقدام در خصوص حریق، برگزاری جلسات هم‌اندیشی و بررسی تخصصصی موضوع حریق در استان، تشکیل جلسات متعدد با ارگانهای کشوری و لشکری در خصوص نحوه همکاری و عمل در خصوص پیشگیری، کنترل و اطفاء حریق و ورود به فازهای عملیاتی پیشگیری، کنترل و اطفاء حریق دانست.

وی با بیان اینکه عوامل طبیعی مؤثر در وقوع و گسترش آتش‌سوزی در کنار عوامل انسانی مؤثر در وقوع آتش‌سوی که شامل آتش‌سوزی‌های غیرعمدی و آتش‌سوزی‌های عمدی است، دو دلیل اصلی آتش‌سوزی در طبیعت هستند، گفت: به‌طورکلی در خصوص علت‌های بروز آتش‌سوزی در پنجاه سال گذشته حدود 72 درصد نامعلوم، 23 درصد سهوی و 5 درصد عمدی گزارش شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: 54 درصد آتش‌سوزی‌ها در منطقه زاگرس، چهار درصد در منطقه شمال و 42 درصد در سایر مناطق کشور اتفاق افتاده است، تصریح کرد: اشکال حریق در پنجاه سال گذشته در کشور شامل 77 درصد حریق سطحی، 17 درصد حریق تنه‌ایی و 6 درصد حریق تاجی است.

وی با اشاره به اینکه روش‌های اطفاء حریق شامل حذف اکسیژن، حذف گرما و حذف مواد سوختنی است، گفت: مهم‌ترین مسئله‌ای که در پیشگیری از وقوع حریق در جنگ‌ها و مراتع و فضای سبز به نظر می‌رسد، تلاش در راستای بالا بردن فرهنگ و آگاهی عمومی در حفاظت از محیط زیست و پوشش‌های گیاهی آن است.

نقشبندی با ذکر اینکه این مهم تنها از طریق تجهیز جنگ‌ها به سیستم‌های ایمنی و آموزش عمومی در مقاطع مختلف سنی و شغلی میسر می‌گردد، اظهار کرد: اقدامات پیشگیرانه نیز در تمامی مناطق در خطر به ویژه کوه آبیدر اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه حضور تمامی ارگانها در جوزه اطفاء حریق باید در عمل عینیت یابد و صورت پذیرد، گفت: در رده‌های بعدی باید در تهیه تجهیزات لازم متناسب با نیاز و ارسال این تجهیزات به ادارات و ارگان‌های ذیصلاح و انعقاد قراداد با سازمان‌ها، ادارات و پای کار کشاندن ارگان‌های مردم نهاد به ویژه کانون کوهنوردان استان کردستان اقدام کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در پایان به ضرورت عملیاتی بودن فعالیت افسران ارشد مامور به خدمت در یگان حفاظت منابع طبیعی اشاره و خاطرنشان کرد: لزوم تعامل با جوامع محلی و استفاده از دانش بومی در زمینه اقدامات حاکمیتی در این مدت بیشتر به چشم می‌آید، لذا با به کارگیری ظرفیت مشارکت مردم در حفاظت از عرصه‌های ملی می ‌توان حفاظت از اراضی ملی را به نحو احسن انجام داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: