• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6290-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

/یادداشت/

بهداشت فردی را در ورزش‌های آبی رعایت کنیم

با آغار فصل گرما، مراجعه و استفاده از اماکن‌ ورزش‌های آبی، مخصوصاً استخرها بیشتر می شود که با توجه به ازدحام در این طیف از ورزش که از تمامی سنین خواهان شرکت در آن هستند‌ نکاتی را برای حفظ رعایت بهداشت فردی و در نهایت بهداشت مکان ورزشی باید مدنظر داشت که لذت استفاده از مکان و ورزش مورد نظر را دوچندان کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، از آنجا که آب استخرها معمولاً از منابع آب آشامیدنی هستند كه با اضافه كردن مواد گندزدا تصفیه شده‌ و در یك مدت زمان محدود به طور همزمان مورد استفاده تعداد زیادی از افراد قرار می‌ گیرند، می‌تواند با مسائل و خطرات بهداشتی همراه ‌باشد. حتی اگر منبع تأمین كننده آب استخر نیز كاملاً سالم بوده و ورود حتی مقادیر جزیی باكتری های پاتوژن (بیماری زا) توسط شناگران احتمال خطر عفونت را به همراه دارد.

در اینجا به منظور پیش گیری از این گونه بیماری ها، افراد موظف هستند که قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون بشویند. همچنین بعد از استفاده از آب استخر همین عمل را انجام دهند تا از آلودگی های احتمالی پیش گیری به عمل آید.

قبل از ورود به استخر، حتما پاهای خود را در حوضچه ضدعفونی کننده (کُلر) به مدت یک دقیقه قرار دهید.

در صورت استفاده از سرویس بهداشتی در محوطه استخر شنا، می باید قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون بشوید و از حوضچه کُلر عبور کند.

شناگران و تمامی افراد که از استخر استفاده می‌کنند، از ورود به استخری که به طور کامل پر آب نیست و یا نجات غریق در محوطه نیست، خودداری کنند.

از بردن مواد غذایی، ظروف مختلف به ویژه شیشه به محوطه استخر خودداری کنید و هر فرد باید دارای وسایل اختصاصی شنای تمیز باشد.

شناگران قبل از ورود به استخر، باید مثانه خود را تخلیه کنند و والدين بايد به فرزندان خود بياموزند که از ادرار کردن در آب استخر خودداري کنند، زيرا اين کار علاوه بر ناپسند بودن موجب بروز عفونت‌هاي روده‌اي، انگلي و قارچي مي شود.

بانوان قبل از ورود به استخر بايد حتما آرايش خود را پاک كنند.

با توجه به اینکه ورزش شنا به عنوان یک ورزش پایه و اصلی در دنیا مطرح است و همچنین فعالیت تفریحی مورد توجه‌ی در جامعه است، رعایت نکات فوق به رسیدن به شرایط مطلوب و ارتقای آن کمک خواهد کرد که نتیجه مثبت آن به خود مراجعه کنندگان بازخواهد گشت.

یادداشت از رودابه تزئین، کارشناس ارشد تربیت بدنی و مربی شنا

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: