• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

اهدای عضو در کردستان نیازمند فرهنگ‌سازی است

مسئول پیوند اعضای استان کردستان گفت: بسترهای پیوند و اهدای عضو در استان کردستان مهیا نشده است و گسترش این امر خیرخواهانه نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتری است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، فرد مرگ مغزی در ظاهر شبیه به بیمار کمای عمیق است؛ با این تفاوت که امکان بازگشت افراد مرگ مغزی به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد .

به دلیل اینکه مرکز تنفس در ساقه مغز قرار دارد با بروز مرگ مغزی بلافاصله تنفس قطع می‌شود، ولی قلب که دارای باتری خودکار است، می‌تواند در صورت رساندن اکسیژن برای چند ساعت تا چند روز به تپش خود ادامه دهد .

اگر در فاصله‌ زمانی کوتاه پس از ایجاد حادثه‌ای که منجر به مرگ مغزی شده است (چند دقیقه) بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شود، با ادامه ضربان قلب (براثر رساندن اکسیژن با دستگاه تنفس مصنوعی) می‌توان خون‌رسانی اعضا و احشای بدن را برای مدت کوتاه (از 1 الی 14 روز) حفظ کرد .

در فاصله طلایی بین شروع مرگ مغزی تا بروز ایست قلبی می‌توان در صورت رضایت خانواده، از اعضا این انسان‌های فوت‌شده استفاده کرد و زمینه نجات جان چندین بیمار نیازمند به پیوند را از مرگ حتمی فراهم کرد .

مجوز اهدای عضو بعد از تائید مرگ مغزی توسط ۴ پزشک معتمد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و متخصص پزشکی قانونی با رضایت خانواده در جلسه پزشکی قانونی صادر می شود .

با رضایت خانواده به اهدای اعضای عزیزشان، فرد مرگ مغزی می‌تواند ناجی جان یک الی ۸ نفر باشد و همچنین در صورت تمایل فرد و خانواده به اهدای نسوج پس از مرگ مغزی و یا قلبی می‌توان یک الی 53 نفر را از معلولیت رهانده و به زندگی فعال بازگرداند .

خانواده اهداکننده بابت اهدای عضو هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند و گیرندگان عضو پیوندی نیز بابت عضو دریافت شده هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد. هزینه انتقال فرد مرگ مغزی به مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی به عهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است .

شیدا خیرالهی، کارشناس پیوند اعضای استان کردستان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اهدای عضو، امری بسیار ارزشمند و خیر خواهانه و به معنای واقعی انسان‌دوستانه است.

وی بیان کرد: پیوند اعضا در استان کردستان از سال ۸۹ شروع‌شده و تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۷ ، ۳۰ مورد اهدای عضو در سطح استان انجام‌شده است .

کارشناس پیوند اعضای استان کردستان، افزود: پیوند اعضای این ۳۰ نفر اهداکننده، توانسته است نیاز۶۰ نفر نیازمند کلیه، ۲۲ نفر نیازمند قلب و ۱۸ نفر نیازمند کبد را در استان کردستان رفع کند.

وی با اشاره به آمار اهدای عضو در استان اعلام کرد: بیشترین آمار اهدای عضو در شهرستان بیجار و کمترین آمار هم مربوط به شهرستان مریوان بوده که امسال در اردیبهشت ۹۷ انجام‌شده است .

مسئول پیوند اعضای استان کردستان افزود: در سال گذشته خانواده‌ها برای اعزام عزیزانشان که دچار مرگ مغزی شده بودند جهت اهدای عضو به مکانی دیگر راضی نبودند، به همین دلیل متأسفانه آمار اهدای عضو طی سال گذشته سه مورد بود و این آمار در اردیبهشت ۹۷ دو مورد بوده است.

خیر الهی با اشاره به اینکه اهدای عضو به سن و سال ربط ندارد و افراد در هر سنی می‌توانند اهداکننده عضو باشند عنوان کرد: در استان موردی داشته‌ایم که در سن ۷۰ سالگی اهدای عضو کرده و در کودکان بالای ۲۰ کیلو نیز در صورتی که مطمئن به مرگ مغزی شده باشند اهدا انجام می‌شود .

مسئول پیوند اعضای استان کردستان اشاره کرد: بیشترین عضو اهداشده در استان به ترتیب کلیه، کبد و قلب بوده و کمترین عضو هم ریه است که در سال ۹۶ در کل ایران ۱۰ نفر پیوند کننده داشته‌ایم .

وی افزود: اهدای عضو در گذشته عوامل محدود کننده ای داشت که اکنون رفع شده است، به طوری که کسانی که مبتلا به ایدز هستند هم می‌توانند عضو اهدا کنند.

خیرالهی با اعلام اینکه ۵۴۳ نفر بیماری دیالیزی در سطح استان داریم گفت: ۵۰ درصد این آمار نیازمند پیوند کلیه هستند.

وی ادامه داد: آمار دیالیز در استان کردستان با توجه به این‌که در منطقه کوهستانی قرار دارد و از دست دادن کلیه به دلیل سنگ کلیه منجر به نارسایی این عضو می‌شود، زیاد است و با توجه به این آمار بیشتر بیماران دیالیزی نیازمند پیوند کلیه هستند .

کارشناس پیوند اعضا در کردستان افزود: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر ایرانی در صف عمل پیوند عضو هستند که در هر یک دقیقه ۱۰ نفر فوت می‌کند .

وی با اشاره به اینکه برای انجام این عمل خیرخواهانه همراه داشتن کارت اهدای عضو ضروری نیست بیان کرد : مسئولان بعد از مرگ مغزی فرد، شماره ملی وی را به سامانه اهدای عضو وارد کرده و مشخص می شود که فرد قبلاً ثبت‌نام کرده است یا خیر.

خیر الهی ادامه داد: کارت اهدای عضو نشان‌دهنده رضایت فرد در مورد اهدای اعضای بدن خویش است، اما برای اهدای عضو رضایت خانواده ضروری است و حتی علی‌رغم داشتن کارت اهدای عضو، در صورت عدم رضایت اولیا اهدای عضو صورت نخواهد گرفت .

وی با بیان اینکه در کشورهای دارای بیشترین آمار اهدای عضو از مرگ مغزی مانند اسپانیا و بلژیک، قانون اجبار افراد برای اهدای عضو تصویب‌شده است و گفت: این قانون در ایران وجود ندارد و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنیم .

خیر الهی با بیان اینکه تابه‌حال دو بار جشن نفس در استان کردستان برگزارشده است ادامه داد: در این مراسم از خانواده‌های اهدای عضو تجلیل و تقدیر شد و خانواده‌ها درخواست کردند که پیوند اعضا و جدا کردن اعضا را در استان کردستان راه‌اندازی کنند به این خاطر که عزیزشان را به شهر دیگر نبرند و این مسافت را طی نکند .

وی تاکید کرد: بخش پیوند اعضا در استان کردستان باید راه‌اندازی شود که هم آمار اهدا افزایش یابد و هم مردم راحت بتوانند رضایت به پیوند اعضای عزیزشان بدهند .

کارشناس پیوند اعضای استان کردستان خاطرنشان کرد: به‌عنوان نماینده‌ خانواده‌های اهدای عضو، درخواست دارم، محل دفن این افراد جایگاه ویژه ای داشته باشد و جز نام‌آوران باشند و از مراسم‌های مذهبی به خصوص در ماه رمضان از خانواده‌های این افراد تجلیل شود.

وی با اعلام اینکه در سال ۹۶ تعداد سه هزار و 342 نفر در کشور کارت اهدای عضو دریافت کردند یاداور شد: داوطلبان اهدای عضو می توانند با مراجعه به سایت www.ehda.ir و انجمن اهدای عضو ایرانیان برای این امر خیرخواهانه اقدام کنند.

  گزارش از نشمین نوشادی، خبرنگار ایسنا منطقه کردستان 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: