• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2594-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان:

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی کردستان اعلام شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از اعلام فراخوان، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی در بین گروه های نمایشی استان خبر داد و گفت: این جشنواره از ۱۶ تا ۱۸ مرداد جاری در سنندج برگزار می شود.

جلال قلعه شاخانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: انجمن هنرهای نمایشی کردستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان کردستان را برگزار می کند.

وی افزود: این دوره از جشنواره در راستای ارتقاء، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان و با تأکید بر تولید نمایش هایی با مضامین انسانی و فاخر برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به محورهای مورد تاکید دبیرخانه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی عنوان کرد: نگاه ویژه به شعار سال(حمایت از تولید ملی)، توجه به مفاهیم فرهنگ کهن ایرانی، اسلامی با رویکردی خلاقانه و نو، ارائه نمایش هایی در جهت نفی خشونت و جنگ طلبی و در حمایت از گسترش صلح جهانی، نگاه هنرمندانه و تحلیلی به مسائل اجتماعی روز، خصوصا مسائل خانواده، جوانان، طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر و قاچاق کالا، بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها از جمله محورهای این دوره از جشنواره تئاتر استانی است.

وی با بیان اینکه، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان کردستان ویژه نمایش صحنه ای است، افزود: متقاضیان بخش نمایش های خیابانی باید از طریق فراخوان اعلام شده دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اقدام کنند.

قلعه شاخانی تصریح کرد: آثار نمایشی متقاضی، می بایست در فاصله زمانی شهریور ٩٦ تا  یک هفته مانده به زمان بازبینی جشنواره سال ٩٧ در یکی از سالن های استان اجرای عمومی داشته باشند و حداقل پنج اجرا به تایید انجمن هنرهای نمایشی و مجوز شورای صدور پروانه نمایش شهرستان یا استان داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه متقاضیان نباید پیشتر با همین گروه (بازیگران و کارگردان) در هیچ جشنواره (استانی، منطقه ای و سراسری)شرکت کرده باشند، ذکر کرد: نمایش هایی که مبتنی بر متون نمایشنامه نویسان  مطرح کشور یا متون چاپ شده بوده و تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده باشد، تنها در صورت ارائه طرح اجرایی خلاق و نو مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: حضور نمایش های اقتباسی از آثار خارجی به شرط ایرانی شدن با ذکر نام اثر اصلی در بخش مسابقه جشنواره بلامانع است.

وی با بیان اینکه هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی می تواند در جشنواره حضور داشته باشد، اضافه کرد: تعیین زمان، مکان و تعداد اجرا در جشنواره برعهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود بوده و دبیرخانه هیچ تعهدی نسبت به هماهنگی حضور  بازیگران مشترک در اجراهای متفاوت را نخواهد داشت.

قلعه شاخانی افزود: با هدف حمایت از حقوق نویسندگان و نا شرین آثار هنری، ارائه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است و آثاری که این بند را رعایت نکنند مورد ارزیابی و بازبینی جشنواره قرار نخواهند گرفت.

وی، زمان نمایش‌ها را حداقل ٣٠ و حداکثر ٩٠ دقیقه اعلام کرد و افزود: چنانچه مواردی در فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق ستاد جشنواره تصمیم گیری، اعلام و اجرا خواهد شد و اگر مشخص شود که آثار برگزیده از فراخوان تخطی کرده اند، ستاد جشنواره مانع حضور اثر نمایشی در هر مرحله از جشنواره می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به بخش جنبی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی بیان کرد: پس از بازبینی آثار متقاضی بخش جنبی، در این  بخش یک یا دو  اثر نمایشی می توانند حضور داشته باشند.

وی آخرین مهلت ارسال آثار برای بازبینی را تا پایان وقت اداری روز پنج شنبه چهارم مرداد سال جاری اعلام و بیان کرد: نتایج بازبینی همزمان با هفتم مرداد اعلام و جشنواره نیزهمزمان با ١٦ تا ١٨ مرداد در سنندج برگزار می شود.

قلعه شاخانی خاطرنشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این دوره از جشنواره تئاتر استانی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استانی کردستان واقع در سنندج – میدان بسیج - بلوار توحید – مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج - دفتر انجمن هنر های نمایشی استان مراجعه و یا با شماره تلفن ٣٣٢٣٠٠٠٩ تماس بگیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: