• سه شنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-5590-5
  • خبرنگار : 68018
  • منبع خبر : گزارش

معرفی سمن‌ها در خبرگزاری ایسنا؛

موسسه سپهر فردای آبیدر دومین مهمان ایسنای کردستان/
ادارات دولتی سمن‌ها را باور داشته باشند

سمن‌ها یا همان تشکل‌های غیر دولتی (NGO)  حاصل گرد‌هم آمدن جوانانی است که در کنار هم می توانند فعالیت های بزرگی را در حوزه های مختلف انجام دهند؛ بیشتر این سمن‌ها از هیچ حمایت مالی از سوی دولت برخوردار نیستند و منابع مالی خود را از کمک های مردمی یا فعالیت های که انجام می دهند تامین می کنند .

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، موسسه سپهر فردای آبیدر یکی از تشکل‌های غیر دولتی است که مجوز خود را سال 96 در استانداری و اداره ورزش و جوانان به ثبت رسانده و در راستای کمک و تحت پوشش قرار دادن دانش آموزان بی سرپرست فعالیت می کند.

مارال پیرظهیری، مدیر این موسسه با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنای کردستان، ضمن اشاره به اینکه حمایت‌های این سمن بیشتر برای دانش آموزان مقطع ابتدایی است، عنوان کرد: این انجمن نیز در زمینه کارهای خیریه فعالیت دارد و در طول سال برای مادران و دانش آموزان کلاس های آموزشی برگزار می کند .

وی با بیان این مهم که بیش از 100 نفر تحت پوشش این موسسه هستند، ذکر کرد: برای دانش آموزانی که تحت پوشش سمن سپهر فردای آبیدر هستند در مناسبت‌های مختلف سبد کالا، پوشاک، لوازم التحریر و لوازم دیگر تهیه می شود .

مدیر موسسه سپهر فردای آبیدر با اشاره به اینکه برای خرید این کالا‌ها از کمک‌های مردمی بهره گرفته می شود، گفت: اداره ورزش و جوانان سمن های تحت پوشش خود را همیشه یاری کرده است و به طرح هایی که از سوی سازمان های مردم نهاد ارائه شود حمایت مالی اعطا می‌کند .

وی با بیان اینکه طرح های که در طول سال انجام می شود عملیاتی است، اظهار کرد: در اجرای طرح ‌ها از سوی ورزش و جوانان مبالغی کمک می شود که 90 درصد از این پول صرف خود طرح می شود و مابقی به صندوق موسسه باز می گردد و در راستای توسعه آن هزینه خواهد شد .

پیرظهیری با عنوان این مهم که کمک های مردمی دیگر جوابگوی فعالیت‌های این سمن نیست، ذکر کرد: بیشتر افراد خیری که این موسسه را حمایت می کنند قشر جوان جامعه هستند و توان کمک‌های بزرگ را ندارند، به همین دلیل وارد بحث کارآفرینی شده‌ایم .

وی تصریح کرد: در فاز اول کارآفرینی، این موسسه کلاس‌‌‌های آموزشی خیاطی برای مادران دانش‌آموزان برگزار و در فاز دوم ایجاد شغل را در نظر گرفته است .

دبیر موسسه سپهر فردای آبیدر ضمن اشاره به اینکه افراد تحت پوشش این موسسه بین هفت الی 15 سال هستند، افزود: از دوسال پیش کارگاهی در زمینه کاشی شکسته، ویترای و نقاشی کودکانه توسط خود هیات مدیره موسسه انجام و این آثار برای کمک به تامین اعتبار مالی موسسه در نمایشگاه ها به نمایش گذاشته شده است .

وی خاطرنشان کرد: کمک‌های خیریه ای که در طول هرماه به دانش‌آموزان می شود متغییر است و به صورت دقیق نمی توان محاسبه کرد هر کودک چقدر هزینه دارد .

پیرظهیری با بیان این مهم که افراد تحت پوشش متعلق به شهرستان سنندج هستند، ذکر کرد: حضور و فعالیت در این سمن ها باید قلبی باشد و اگر کسی واقعا این حس را نداشته باشند نمی‌تواند کاری برای کودکان انجام دهد .

وی در ادامه از حمایت های اداره ورزش و جوانان و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تشکر کرد و گفت: متاسفانه بیشتر ارگان ها، سمن‌ها و فعالیت‌های آنها را نمی شناسند یا قبول ندارند و این می طلبد که مسئولان به صورت جدی تری نگاه کنند .

دبیر موسسه سپهر فردای آبیدر با بیان این مهم که ادارات می توانند اجرای برنامه های خود را به موسسات مردم نهاد بسپارند، عنوان کرد: متاسفانه امروزه بیشتر ادارات بجای اینکه کمک حال سمن ها باشند بیشتر آنها را از ادامه کار دلسرد می کنند که این مسئله قابل درک نیست .

وی در ادامه افزود: متاسفانه بعضی از موسسات خیریه که سابقه قدیمی تر دارند به جای اینکه ما را  کمک کنند و ما را درکنار خود قرار بدهند با بد رفتاری برخورد می کنند و به گونه ای سمن های نوپا را از خود دور می کنند که این امر شایسته نیست .

پیرظهیری ضمن اشاره به اینکه بالغ بر 50 موسسه خیریه در استان فعال است، خاطرنشان کرد: متاسفانه موسسات خیریه به صورت شاخه‌ای فعالیت می کنند که اگر این انجمن ها به صورت یکپارچه و متحد فعالیت انجام می دادند شاید امروزه حال روز جامعه ما اینگونه نبود .

یکی دیگر از اعضای موسسه سپهر فردای آبیدر هم به خبرنگار ایسنا گفت: امروزه تنها کمک های مالی مهم نیست بلکه این موسسات احتیاج دارند که از سوی مردم حمایت های معنوی شوند که این مهم نیز در کورسوی قرار گرفته است .

اسرین مرادی با بیان این مهم که این سمن برای کودکان تحت پوشش خود دکتر و وکیل دارد، افزود: یکی از سیاست های اصلی یک سمن رشد و توسعه آن است، برای این توسعه یافتگی ما احتیاج داریم که جوانان همسن ما در این مهم یاری دهنده باشند که متاسفانه این مهم کم است .

وی تصریح کرد: فعالیت های هنری که در این موسسه انجام می شود قابلیت آن را دارد که در بازار عرضه شود و برای این مهم باید مسئولان بیشتر فعالیت کنند یا به گونه ای در انجام برنامه ها به موسسات مردم نهاد اعتماد کنند .

مرادی عدم باور ادارات به سمن‌ها را یک مسئله اساسی دانست و افزود: در اجرای هر برنامه ای احتیاج است چندین اداره یک سمن را از لحاظ بودجه ای حمایت کنند ولی با توجه به عدم شناخت کافی این مسئله باعث می شود کسی کمک نکند و طرح‌ها بروی زمین باقی بماند .

ندا سلیمانی یک دیگر از اعضای این موسسه نیز اظهار کرد: زمانی که یک موسسه ثبت می شود تمام اعضای آن موسسه در مراحل ثبت نام توسط آن ارگان تایید می شود و بعد مجوز صادر می شود، اما حالا زمانی که می خواهیم برنامه ای اجرا کنیم دوباره باید تمامی مراحل را برای صدور یک مجوز طی کنیم و این مهم فقط در روند فعالیت سمن‌ها تاخیر به وجود می‌آورد که امیدواریم برای این مسئله فکری اساسی شود .

وی با بیان این مهم که بعضی از ادارات که فعالیت‌های ما با آنها در ارتباط است، متاسفانه درک صحیحی از موجودیت سمن ها ندارند، گفت: اگر زمانی این باور درست نشود که نیروی جوان می تواند امورات یک برنامه را در دست بگیرد توسعه یافتگی صورت نخواهد گرفت .

سمیرا هنرور یکی دیگر از اعضای موسسه سپهر فردای آبیدر هم در این نشست اظهار کرد: فرهنگ گدا پروری باید در جامعه برطرف شود و اگر قصد کمکی به یک بی بضاعت را داریم به گونه ای باشد که عزت نفس آن شخص زیر سوال نرود .

وی گفت: امروزه مشکل اصلی جامعه نبود اشتغال است و اگر ادارات و موسسات تلاش کنند که هرکدام تعدادی از این افراد را مشغول به کار کنند، تا حدودی جامعه ای پاک را شاهد خواهیم بود .

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: