• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1994-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گفتگو

آموزه‌های دینی ایجادکننده رضایت درونی در فرد است

یکی از روانشناسان استان و اساتید دانشگاه کردستان گفت: نقش آموزه‌های دینی و به‌ویژه نماز در نگه‌داشتن جامعه و ایجاد پویایی، نشاط و شادابی بسیار مهم و مؤثر بوده و موجب رضایت درونی در فرد می‌شود .

دکتر همایون قسمتی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: رضایت درونی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از ظرفیت‌هایی در کنار خود از جمله دولت،سیاست،دین و اقتصاد برخورداراست ولی نقش دین در این میان بارزتر است .

وی عنوان کرد: کسی که از آموزه‌های دینی قوی برخوردار باشد از آسیب‌های اجتماعی در امان است یعنی فرزندی که از خانواده دینی بیرون آمده کمتر در معرض آسیب اجتماعی قرار می‌گیرد و اگر در این زمینه سؤالی برای فرد پیش‌آمده ابزار دین جوابگو خواهد بود .

گروه‌های انحرافی باورهای غلط را به دانشجویان ما می‌آموزند

وی ادامه داد: امروز گروه‌های انحرافی باورهای غلط و نادرستی را به خورد دانشجویان ما می‌دهند، که دلیل این امر، عدم آموزش و هدایت به موقع و به جای دانشجویان است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نباید همه این امور را به دستگاه‌های فرهنگی ربط داد گفت: دستگاه‌های فرهنگی در امور محوله کوتاهی کرده‌اند چراکه می‌توانستند بهتر از این عمل کنند و با استفاده از حداقل‌ها، حداکثرها را جذب کنند .

وی افزود: ما برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی و از دست ندادن حداکثرها باید از حداقل‌ها نهایت استفاده را ببریم و نباید شکست را در میدان بپذیریم چراکه رهبر معظم انقلاب می فرماید که در بحث فضای مجازی جنگ در میان است .

دین؛ تنها نهادی که حمایت‌کننده قوی در عمل و کارکرد ندارد

قسمتی با اشاره به اینکه دین تنها نهادی است که حمایت‌کننده قوی در عمل و کارکرد ندارد، بیان کرد: در بحث دین خیلی کار نکردیم و خیلی هم دیر شده اما می شود برگردیم و بازسازی کنیم و خوب وارد عمل شویم .

وی تأکید کرد: دین می‌تواند مقاومت را در فرد تقویت ‌کند، پول تمام مشکلات فرد را صد درصد حل نمی‌کند اما آنچه که تمام مشکلات زیر چترش قرار می گیرند، دین است. یعنی وقتی فرد از هر دری ناامید شد می‌گوید که امیدم خداست .

این استاد دانشگاه افزود: وقتی دین را از فرد گرفتند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد و با هر چیزی معامله می شود لذا باید روی اعتقادات پررنگ کار کنیم و تولیدات خوب، نیروهای خوب و برنامه کارشناسی خوبی داشته باشیم، چرا که تحقق این مهم می‌تواند در تقویت دین در جامعه کمک کند .

وی خاطرنشان کرد: ما باید کارکردهای شناختی دین را تقویت کنیم چراکه روی کارکردهای سطحی دین زیاد کار شده است، تشخیص کارکردهای شناختی دین برای فرد موجب ترغیب وی به دین و تقویت روحیه  دین باوری در جامعه می‌شود .

قسمتی یادآور شد: ما باید بپذیریم که تا کنون در این راستا عملکرد مطلوبی نداشته ایم و بیشتر اقدامات ما در حد شعار باقی مانده و همین امر موجب شده است که مردم فاصله بیشتری از دین بگیرند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: