• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

چشمه‌های آب سنندج، جاری در فاضلاب شهری

چندین سال است که چشمه‌های آب موجود در سطح شهر سنندج بدون بهره‌برداری مناسب وارد سیستم انتقال فاضلاب می‌شود و این در حالی است که جمع آوری و هدایت آبهای سطحی فرصت ذخیره سازی حجم زیادی از آبهای سطحی و استفاده از آن در آبیاری فضای سبز را فراهم می کند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان؛ سنندج شهر چشمه‌ها، قنات‌ها و باغ‌های سرسبز بوده اما در چند دهه اخیر با روکشی از جنس شهرنشینی پوشیده شده است و گاها مشاهده می شود که آب های سطحی که در گوشه و کنار شهر پدیدار می شود بدون ساماندهی مناسبی پوشیده شده و به هدر می رود.

مدیریت آبهای سطحی شهر بر خلاف دیدگاه سنتی كه راهكار اصلی را جمع آوری و دفع هر چه سریعتر آب های مازاد می دانست، امروزه متكی بر این دیدگاه است كه رواناب شهری یك منبع آب برای استفاده مستقیم و یا منبعی برای كاهش فشار بر منابع آب شرب محدوده شهرهاست .

وجود چشمه‌ها، قنات‌ها و چاه‌های متعدد در سطح شهر امکان آبیاری فضای سبز را فراهم می‌کند اما تا کنون شاهد اقدامی مناسب برای ساماندهی این منابع آبی پاک که سهواً وارد فاضلاب شهری شده و آلوده و بلااستفاده می‌شوند نبوده ایم.

در این خصوص صابر صلواتی، کارشناس تأسیسات شهرداری سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: طرحی مطالعاتی در شهرداری در دست اجراست که در آن تمام منابع آبی سطح شهر اعم از چشمه‌ها، قنات‌ها، چاه‌ها شناسایی و به‌صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: شهرداری در نظر دارد از همه آب‌های سطح شهر سنندج نهایت استفاده را به عمل آورد؛ این طرح مطالعاتی شامل ساختمان‌هایی نیز می‌شود که در حفاری‌های آن چشمه‌هایی پدیدار شده و صاحبان ملک، آن‌ها را به درون فاضلاب هدایت کرده‌اند.

صلواتی در خصوص نحوه استفاده از این منابع آبی در چند سال اخیر تصریح کرد: چندین سال است آب‌های زیرزمینی موجود در میدان مادر شهر سنندج به وسیله‌ خط لوله به میدان نبوت انتقال و برای آبیاری فضای سبز آنجا مورد استفاده قرار می‌گیرد و آب از بلوار کردستان و گریزه نیز جهت مصرف فضای سبز به پارک ملت و بلوار پاسداران انتقال می‌یابد.

کارشناس تأسیسات شهرداری سنندج ادامه داد: در محدوده پادگان ارتش قنات بزرگی وجود دارد که به وسیله سیستم پمپاژ، به فضای سبز اطراف منتقل می‌شود همچنین در سراسر شهر سنندج تعداد 30 حلقه چاه وجود دارد که از آن‌ها نهایت استفاده برای آبیاری فضای سبز می‌شود.

وی با بیان کمبود شدید آب جهت آبیاری فضای سبز و ضرورت استفاده از همه آب‌های زیرزمینی موجود در سطح شهر سنندج خاطرنشان کرد: در بحث آبیاری پارک‌ها به شدت کمبود آب داریم به طوری که قرار است از سد تخصیص آب خام داشته باشیم و حتی در مکان‌هایی که آب‌های فصلی وجود داشته با جمع‌آوری آن‌ها در چاه‌هایی به‌صورت مقطعی از آن استفاده کرده‌ایم.

صلواتی با اشاره به اهمیت همکاری میان نظام‌مهندسی و شهرداری سنندج گفت: نظام‌مهندسی متولی ساخت‌وساز در شهر است و همکاری این دو سازمان باعث شناسایی منابع آبی پدیدار شده در حفاری‌های ساختمانی شهر سنندج می‌شود.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: