• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1691-5
  • خبرنگار : 68024
  • منبع خبر : گفتگو

مصرف آب شهرستان بانه بیشتر از میانگین استاندارد جهانی است

رئیس اداره منابع آب بانه گفت: میانگین استاندارد مصرف جهانی در حدود 150 لیتر در شبانه روز بوده ولی در شهر بانه سرانه مصرف حدود 215 لیتر در شبانه روز است که متاسفانه نشانه عدم رعایت الگوی مصرف از طرف شهروندان می باشد.

مهندس انور کریمی کانی در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: با توجه به بارندگی های مناسب در ماه های اسفند سال گذشته و بهار سال جاری، سد بانه با ظرفیت 5/4 میلیون متر مکعب در فروردین ماه پر و سرریز شد که اکنون نیز با توجه به ورودی مناسب سرریز آن ادامه دارد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر آب کل شهر بانه از همین سد تامین می شود، افزود: برای بهبود کیفیت مخزن بجای سرریز شدن؛ آب کف مخزن از دریچه تحتانی تخلیه و از بالا آب تازه وارد مخزن می شود که تا زمان ادامه بارندگی و مثبت بودن تراز ورودی نسبت به خروجی این برنامه ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره منابع آب بانه بیان کرد: سد عباس آباد نیز که هنوز عملیات اجرایی آن اتمام نیافته و در شرف تکمیل است، برای استفاده ضروری شرب شهرستان بانه با حجمی برابر 12 میلیون متر مکعب آبگیری موقت شده است.

وی عنوان کرد: میانگین استاندارد مصرف جهانی در حدود 150 لیتر در شبانه روز بوده ولی در شهر بانه سرانه مصرف حدود 215 لیتر در شبانه روز است که متاسفانه نشانه عدم رعایت الگوی مصرف از طرف شهروندان می باشد.

کریمی کانی خاطرنشان کرد: از اقدامات فرهنگی انجام گرفته در زمینه مصرف صحیح آب می توان به برگزاری همایش های قطره قطره آب لحظه لحظه زندگی در بانه اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه افزایش بارندگی در سال آبی 96-97 بیشتر به صورت باران بوده و بارندگی برف که برای منطقه ما اهمیت ویژه ای دارد متاسفانه نسبت به سنوات گذشته کمتر اتفاق افتاده است تصریح کرد: منطقه ما فاقد آبخوان و منابع آب زیرزمینی بوده و در صورت بارش باران مقداری جذب خاک و پس از اشباع خاک به صورت رواناب از طریق رودخانه ها از منطقه خارج می شود.

رئیس اداره منابع آب بانه با اشاره به اینکه از بارش باران بیشتر برای تکمیل ظرفیت مخازن سدها و کشت دیم می توان بهره برد عنوان کرد: برابر آمار و ارقام ایستگاه های هواشناسی و هیدرومتری، بارندگی در بانه نسبت به سال گذشته 46 درصد و نسبت به دراز مدت 24 درصد تا پایان اردیبهشت ماه افزایش داشته که این مطلوب است.

وی در رابطه با احداث سد چومان و کانی گویژان نیز گفت: این پروژه ها در حوزه عمل شرکت آب و نیروی ایران بوده و از روند و چگونگی آن اطلاعی نداریم اما طبق پیش بینی قطعاً قسمتی از آب این سدها برای رونق کشاورزی، صنعت و شرب منطقه مورد استفاده قرار می گیرد ولی برنامه ریزی منابع آب آن هنوز اعلام نشده است.

کریمی کانی، در پاسخ به این سوال که آیا احداث این سدها به منابع طبیعی آسیب نمی زند؟ گفت:این بحث که برنامه های توسعه ای مثل راه و یا سد و شهرسازی و ... باعث تخریب محیط زیست خواهد شد امری اجتناب ناپذیر است، اما خروجی بعضی از پروژه ها مثل سد در دراز مدت به محیط زیست و اکوسیستم منطقه کمک می کند و می توان با برنامه و طرح های متنوع کمک شایانی به منابع طبیعی و محیط زیست کرد.

وی تصریح کرد: در اکثر حاشیه سدهای کشور اکنون جنگل کاری انجام شده و بیش از درختان قطع شده جنگل به وجود آماده و وجود آب خود یعنی آبادانی.

رئیس اداره منابع آب بانه احداث سدها برای مهار رواناب ها از ضروری ترین اقدامات دولت می باشد ادامه داد: باید به این نکته هم توجه کرد که قبل از احداث سد مطالعات کامل و جامع که مطالعات زیست محیطی نیز در آن گنجانده شده بطور کامل انجام می گیرد که بعد از بررسی، تائید مطالعات فنی و اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی در مراحل مختلف آن زمان تصمیم برای ساخت سد عملی می شود و در حال حاضر هم بحث محیط زیست مورد توجه کافی قرار گرفته و دغدغه کلیه دست اندرکاران صنعت آب کشور است.  

در پایان نیز وی با اشاره به تعداد چاه های عمیق که در سال 96-97 مجوز گرفته اند یادآور شد:در محدوده سد بانه چاه عمیق با توجه به وضعیت زمین شناسی منطقه و نبود سفره آب زیرزمینی اصلاً وجود ندارد ولی تعداد چاههای نیمه عمیق در حال حاضر 1325 حلقه بوده که برای مصارف کشاورزی و صنعت و شرب  مورد بهره برداری قرار می گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: