• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-994-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

توسط انتشارات جهاددانشگاهی کردستان؛

کتاب "مدل سازی خواب بذر" چاپ و روانه بازار شد

کتاب «مدل سازی خواب بذر» توسط انتشارات جهاددانشگاهی کردستان به نویسندگی دکتر نبی خلیلی اقدم از اعضای هیات علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، در پیشگفتار این کتاب آمده است؛ مدل های ریاضی همواره ابزاری مهم در پیش بینی عملکرد محصولات زراعی بوده اند. دماهای بحرانی جوانه زدن و زمان حرارتی لازم برای سبزشدن (ثابت ها ترمال تایم، هیدروتایم و هیدروترمال تایم) از پارامترهای ورودی مهم به این مدل ها هستند.

خواب بذر یا دورمانسی از مؤثرترین فاکتورهای دخیل تا سبز شدن گیاهچه است که زمان شکستن آن تعیین کننده سرعت و درصد سبز شدن بذر است. خواب بذر پدیده ای با وابستگی شدید به گونه گیاهی است. به عبارت دیگر شدت، زمان و نوع خواب در بین جوامع مختلف گیاهی عموما متفاوت بوده و به درجه حساسیت بذر به شرایط محیطی و وضعیت فیزیولوژیکی بذر بستگی دارد.

مدل های ریاضی بسته به این درجه تنوع در بین جوامع بذری گسترش پیدا کرده اند و می توانند توصیف و فرآیند کمیسازی اثرات محیطی روی خواب بذر را انجام دهند.

مدل های ریاضی مختلفی برای پیش بینی جوانه زدن و سبز شدن بذر در آزمایشگاه و مزرعه توسعه پیدا کرده اند که همگی از نوع مدل های تجربی بر پایه روابط رگرسیونی غیرخطی هستند. بیشتر تفاوت در این مدل ها براساس تنوع ضرایب نوع پارامتراصلی بررسی شده در جوانه زنی بذر است.

در این کتاب سعی شده تا در ابتدا تعریف مشخصی از خواب بذر ارائه شود و در ادامه به بررسی آثار محیطی مهم و مؤثر بر خواب بذر پرداخته شده است.

در فصل دوم نیز انواع مدل های ریاضی استفاده شده در پیش بینی جوانه زنی و خواب بذر ارائه شده است که تمامی مدل های مبتنی بر دما (دماهای کاردینال، ترمال تایم، پتانسیل آب (هیدروتایم و هیدروترمال تایم) و هورمون ها (هوموتایم) را شامل می شود. در همین بخش به مهم ترین توزیع های آماری در تخمین پارامترهای ورودی به مدل نیز پرداخته شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: